Light Bulb 3104355 1920

Ceny energií rostou a elektřina není výjimkou. Zkuste pět triků, jak ušetřit na svícení

Dobré osvětlení je nezbytnou součástí pohodové atmosféry domova. S neustále rostoucími cenami energií čím dál více domácností raději oželí nejen osvětlení. Než začnete odšroubovávat žárovky a postupným stmíváním poškozovat zrak, podívejte se na tipy, jak osvětlení v domě zachovat a zároveň šetřit.

Použijte vhodné osvětlení

Přehnané osvětlení může plýtvat spoustu energie. Věnujte proto čas průzkumu a zjistěte si, kolik lumenů potřebují jednotlivé místnosti. Obecně platí, že pokoje potřebují 20 lumenů světla na metr čtvereční, ale pokoje, jako jsou kanceláře a kuchyně, budou vyžadovat více.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro úspornější praní: záleží na denní době, naplnění bubnu i množství prášku
Zdroj obrázku: Pixabay

Nainstalujte stmívače na světla

Instalace stmívačů je pro kutily snadný projekt, který pomůže ušetřit energii na osvětlení. Pokud potřebujete více světla pro soustředěné aktivity, jako je čtení nebo psaní, nechte světlo zapnuté naplno. Pro odpočinek a relaxační atmosféru intenzitu světel naopak snižte.

Světla na časovač

Nastavením časovače světel můžete zajistit, aby se světla rozsvítila pouze v případě, že je potřebujete. Časovače světel najdete v hobby obchodech v cenách pár desítek korun, díky kterým ušetří obzvláště rodiny se zapomětlivými dětmi, které nechávají rozsvícená světla.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelnou péči o pračku usnadní tableta do myčky nádobí

Odstraňujte prach z žárovek

Hromadění prachu na lampách a žárovkách může zadržovat prosvítající světlo. Stárnoucí žárovky spolu s nahromaděným prachem a nečistotami mohou podle průzkumů snížit osvětlení až o 50 %.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zhasínejte

Tento jednoduchý úkon dokáže ušetřit mnoho peněz, obzvláště v případě, kdy jej činí celá rodina. Jednoduše nezapomeňte zhasnout ve chvíli, kdy místnost opouštíte. Efektivita šetření se zvýší také ve chvíli, kdy přemýšlíte nad tím, zda je v danou chvíli třeba v dané místnosti rozsvěcet.

TIP: Příjemnou a pohodovou atmosféru dotvoříte také za pomoci svíček. Malé, velké, voňavé i bez vůně, na trhu je jich k dostání spousta. Nejen že získáte krásnou dekoraci, ale také malé pomocníky s osvětlením. Vždyť na romantický film se kouká lépe při svíčkách než při rozsvěceném hlavním osvětlení. Nebo ne?!

Zdroj: https://money.howstuffworks.com/personal-finance/budgeting/5-ways-save-money-home-lighting.htm
Přidat na Seznam.cz