Náklady na energie stoupají do nebeských výšin. Přitom šetřit se dá i bez velkého omezování

Přišel vám účet za energie a vy se divíte, co vše vám bylo naúčtováno a kolik platíte? Krom věcí, které víceméně ovlivnit nemůžete, tu jsou i věci, které ovlivníte snadno. Je to klíčová část vašeho vyúčtování – vaše spotřeba. Jak ji regulovat bez velkého omezování?

Máte stále zapnuté spotřebiče?

Je jasné, že ledničku vypojit nemůžete a že musí jít nonstop. U jiných spotřebičů to ale neplatí. Je to třeba počítač, je to také televize, ale může se jednat i o další spotřebiče, které v době nečinnosti zůstávají v takzvaném stand-by režimu. Sice jsou hned připraveny k použití, ale také pamatujte na to, že tento režim spotřebovává elektrickou energii, i když elektroniku nepoužíváte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Co jiný dodavatel?

Ano, i to může být cesta, jak se stejnou spotřebou platit méně. Můžete porovnat tarify mnoho společností, které nabízejí odběr elektřiny. Můžete tak ušetřit několik tisíc korun, které využijete jinde.

Přemýšlejte ekologicky a využívejte spotřebiče na maximum

Domácí spotřebiče používejte vždy na maximum. Myčku nádobí úplně naplňte a používejte ekologický program. Stejný program využijte i při praní prádla, tam si ale dávejte pozor, abyste pračku nenaplnili příliš – prádlo se pak hůře vypere. Využít můžete nízké teploty praní. U ledniček a mrazáku vždy rychle vyndejte potraviny, a nenechávejte zbytečně otevřené dveře. A rozhodně do ledniček nepatří ještě horké jídlo. Mikrovlnnou troubu využívejte co nejméně, raději jídlo ohřívejte na sporáku.

Mohlo by vás zajímat:  Nezávislost na dodavatelích energií: sen nebo skutečnost?

V oblasti osvětlení si již také můžete vybírat. Správné žárovky vám ušetří nejen peníze, ale také jsou méně nezdravé pro naše oči. LED žárovky jsou sice dražší, ale vydrží mnohem déle než klasické a také spotřebují méně energie. Do lustrů, který je na více zářivek, vám postačí jedna výkonnější, která i vydá i více světla. Důležité je po sobě pokaždé zhasínat, nenechávat zbytečné rozsvíceno. Za den si to sice neuvědomíte, ale za celý rok vám prosté vypínání žárovek ušetří tisíce. Ke čtení knihy vám postačí stolní lampička.

Přidat na Seznam.cz