Laurel 272961 1920 (2)

Bobkový list má zasloužilé místo v kuchyni, ale i mimo ni nabízí mnoho využití

Jedním z nejčastěji používaných koření je bobkový list. Napadlo vás někdy, že bobkový list se hodí i jinde než jako součást pokrmů? Listy vavřínu mají více využití, než byste čekali!

Vlasy

Bujnou kštici podpoříte tonikem z bobkového listu. Nalijte 100 ml vroucí vody na tři lžíce heřmánku a drcené bobkové listy. Nechejte vychladnout, přeceďte a nalijte do láhve s rozprašovačem. Vlasy jím třikrát týdně postříkejte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Lupy

Proti nepříjemným lupům snadno pomůže výluh z bobkového listu. Pět gramů bobkového listu zalijte vodou a přiveďte k varu. Po deseti minutách sejměte hrnec z plamene a nechte tekutinu vychladnout. Vzniklý výluh používejte po každém mytí vlasů k jejich opláchnutí.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhlaste válku plísni. Poradíte si s ní bez chemie a jednou provždy

Osvěžovač vzduchu

Vložte několik velmi suchých listů do popelníku a zapalte je. Plamen rychle zmizí a z doutnajících listů bude vycházet aromatický kouř. Uklidňuje nervy, uvolňuje stres, čistí dýchací cesty a pomáhá léčit infekce.

Na záda

Olej z bobkového listu je velmi účinný na ztuhlé svaly a bolavá záda. Běžně je k dostání v prodejnách s éterickými oleji, ale vyrobit se dá snadno i doma. Vložte do olivového oleje několik bobkových listů (maximálně pět kusů) a nechte je několik dní vylouhovat. Takovýto olej je již připraven k použití. Nemáte-li po ruce olivový olej, lze použít jakýkoliv jiný, avšak v případě stolního oleje hrozí nelibý zápach.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní spánek přinese pouze dobře vybraná matrace. Zaměřte se na několik parametrů
Zdroj obrázku: Pixabay

Obklad na akné

Způsobů, jak použít výluh z bobkového listu, je mnoho. Jeho příprava je však velmi snadná. Deset lístků bobkového listu zalijte 3 dcl vroucí vody a nechte dalších pět minut povařit. Odstavte hrnec z plamene a výluh nechte vychladnout, lépe se tak uvolní účinné látky. Poté stačí ve výluhu namočit odličovací tamponek a potřít postižená místa. 

Moli

Zákeřní vetřelci v našich skříních nemají proti aromatickým bylinkám šanci, nesnáší je. Nasypejte několik bobkových listů do plátěného sáčku a zavěste jej na ramínko. Jeden takovýto sáček vydrží zhruba tři měsíce, poté jeho obsah obměňte. 

Přidat na Seznam.cz