Shell 3004746 1920 (1)

Překvapující účinky pomerančové kůry osvěží domov a pomohou s úklidem

Co uděláte se slupkou od pomeranče, poté co jste si pochutnali na tomto šťavnatém ovoci? Vyhodíte ji do koše nebo kompostujete? Slupka od pomeranče však není jen odpadem, dá se opakovaně použít, a tím nám ulehčit a zpříjemnit péči o domácnost. Pojďme se na její využití společně podívat. 

Přírodní osvěžovač vzduchu

Pomerančová kůra má intenzivní, ale přitom velmi příjemnou vůni. Této vlastnosti se dá využít k provonění celé domácnosti. Vložte slupky ze dvou pomerančů do hrnce s vodou a vše několik minut povařte na mírném ohni. Směs poté nalijte do sklenic, které rozmístěte na různá místa po celém domě. Pokoje si tak udrží svěží vůni několik dní. Chcete-li docílit zajímavější vůně, přidejte do směsi tyčinku skořice nebo pár lístečků máty. 

Mohlo by vás zajímat:  Vodní kámen, mastnota a jiné nečistoty kazí vzhled celé kuchyně. Tento přípravek s nimi zatočí
Zdroj obrázku: Pixabay

Odstraní mastnotu i vodní kámen

Než pomerančová kůra úplně vyschne, obsahuje řadu éterických olejů, které účinně bojují proti mastnotě. Toho se dá využít při mytí hrnců a pánví a také k čištění dřezu, zejména je-li vyroben z nerezové oceli. Pomerančovou slupku jednoduše použijte jako houbu! Stejně dobře pomůže s odstraněním vodního kamene a skvrn od mýdla v koupelně. Abyste se špíny v koupelně zbavili rychleji, otřete slupkou od pomeranče kohoutky, dlaždice a umyvadlo a uvidíte, že usazeniny zmizí rychleji. 

Univerzální čisticí prostředek

Vytvořte si univerzální čisticí a dezinfekční prostředek. Je to rychlé a jednoduché. Nakrájejte slupky na malé kostičky a vložte je do velké nádoby. Přidejte sklenici octa, nádobu důkladně uzavřete a nechte týden uležet. Po týdnu přelejte směs přes sítko do láhve s rozprašovačem. Ekologický a efektivní čistič je na světě!

Mohlo by vás zajímat:  Tipy na trendy bytové dekorace
Zdroj obrázku: Pixabay

Do cukřenky i do bot!

Vložte kousek pomerančové kůry do cukřenky a zabraňte tak tvorbě hrudek. Ničí váš kočičí kamarád rostliny v bytě? Umístěte do blízkosti rostlin slupku z pomeranče a kočky se od nich budou držet dál! Dejte slupku do bot a nechte ji tam přes noc. Ráno bude nepříjemný zápach pryč. 

Obecné tipy a rady

  • Když pracujete s pomerančovou kůrou, vždy ji nejprve umyjte, vyčistěte a nechte oschnout.
  • Pomerančová kůra by se neměla skladovat v chladničce, ale na chladném a suchém místě.
  • Pro nejlepší výsledky vybírejte pomeranče s tenkou slupkou.  
Přidat na Seznam.cz