Zaclony3

Bílé záclony znovu jako nové: ty nejlepší bělicí prostředky najde každá hospodyňka v kuchyni

Sluneční paprsky, prach a cigaretový kouř způsobují, že záclony v oknech ve velmi krátké době zežloutnou. Jejich sněhově bílou barvu obnoví jedlá soda, sůl, ocet, prášek do pečiva a aspirin, případně i vaječné skořápky. Pokud máte doma alespoň jednu z těchto ingrediencí, budou vaše záclony zářit jako nové.

Aspirin není jen na bolesti

Aspirin má kromě analgetických vlastností také bělicí účinky. Rozpusťte pět tablet aspirinu ve vodě, namočte do nich záclony a po několika hodinách je vyždímejte. Klasicky je pak vyperte v pračce. Jen málo lidí ví o tom, že silné bělicí účinky mají i vaječné skořápky. Stačí, když je vložíte do látkového sáčku a ten pak vložíte do bubnu pračky spolu se záclonami. Nejen že znovu získají svou bělost, vydrží také déle čisté.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší parťák do ložnice: tchynin jazyk pomůže lépe usnout, na oplátku mu stačí málo
Zdroj obrázku: Pixabay

Vynikající a stoprocentně přírodní bělicí prostředek je kuchyňská sůl. Do pěti litrů teplé vody přidejte 250 gramů soli a počkejte, až se rozpustí. Do roztoku namočte záclony a nechte je máchat alespoň tři hodiny. Pak už je klasicky vyperte v pračce. Podobný účinek má i jedlá soda. Ta se používá ve stejném množství obdobným způsobem.

Prášek na pečení proti zažloutnutí

Šedého nebo žlutého odstínu vás zbaví i prášek na pečení. Jeden sáček rozpusťte v pěti litrech vody a záclony do roztoku na několik hodin ponořte. Pokud změna barvy není příliš výrazná, můžete prášek přidat i do bubnu pračky při pracím cyklu. Když v deseti litrech vody rozmícháte půl šálku kuchyňského octa, zbavíte se našedlého zbarvení.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se natrvalo nepříjemného zápachu a osvěžte svůj domov oblíbenou vůní
Zdroj obrázku: Freepik

A pokud jsou vaše záclony původně krémové, ale nikoliv bílé? Pokud chcete obnovit jejich barvu, namočte je přes noc do černého čaje zředěného vodou. Na závěr několik tipů k údržbě: mastné skvrny ze záclon odstraní mouka, která nasypáním mastnotu absorbuje. Zápachu od cigaret nebo od připálenin se zbavíte směsí citronové šťávy a převařené vody, kterou nalijete do rozprašovače.

Zdroj: https://housewifehowtos.com/clean/how-to-clean-curtains/
Přidat na Seznam.cz