Woman Holds Electric Kettle With Limescale In Her Hands. Chalk Residue Of Calcium Carbonate. Household Appliance Repair Due To Hard Water

Nepřítel vodní kámen ohrožuje povrchy i spotřebiče. Nejlepší zbraní je pravidelné čištění

Trápí vás bílé vápenné skvrny v koupelně, kuchyni a elektrických spotřebičích? Vodní kámen se objevuje téměř všude, kam voda dosáhne. Usazuje se ve dřezu, v pračce, vodovodních bateriích, ve vaně a jinde. Usazeniny pomůže odstranit kuchyňská sůl, která funguje jako jemné brusivo, aniž by poškrábala povrch čištěného předmětu. Sůl si mimo jiné poradí i s usazeninami v hrnečcích na čaj nebo na kávu.

Přetřete místa citronem

Na zaschlý vodní kámen můžete použít i citron. Rozkrojte ho a otřete s ním všechna postižená místa. Přes noc ho nechte působit, ráno opláchněte vodou a otřete do sucha. Pomoct vám může i jedlá soda, kterou nasypete na houbičku, lehce ji navlhčíte a otřete všechny plochy zasažené vodním kamenem. Na těžko přístupná místa si vezměte starý kartáček na zuby.

Mohlo by vás zajímat:  Dlaždice v koupelně budou znovu zářit. Spolehněte se na přírodní prostředky
Zdroj obrázku: Pixabay

Další babská rada velí použít obyčejnou zubní pastu. Naneste ji na starý zubní kartáček a vydrhněte zasažená místa. Pokud se chcete zbavit vodního kamene v rychlovarné konvici, nalijte do ní jeden díl vody a jeden díl kuchyňského octa. Nechte směs přejít varem. S odolnější vrstvou si poradí kyselina citronová. Konvici následně několikrát vypláchněte vodou.

Jak kameni předcházet

Vodnímu kameni je nejlepší předcházet. Po použití vodovodních kohoutků je otřete do sucha, aby se vodní kámen nemohl usazovat. Případně je můžete navoskovat parafínem, který bude vodu odpuzovat. Na sprchové kouty existují speciální přípravky, které rovněž zabraňují usazování vody a vytváření map vodního kamene. Tuto ochrannou vrstvu je třeba pravidelně obměňovat.

Mohlo by vás zajímat:  České domácnosti jsou plné chemikálií. Používáme je každý den
Zdroj obrázku: Freepik

Vodní kámen je důležité odstraňovat nejen z estetického hlediska, ovlivňuje i životnost spotřebičů. Při silnějších nánosech zapříčiňuje jejich nefunkčnost, a má dokonce i vliv na účinnost pracích nebo jiných čisticích prostředků. Vodní kámen může ovlivňovat chuť nápojů připravovaných za pomoci rychlovarné konvice nebo znečišťovat prádlo v pračce.

Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2009/aug/23/how-to-remove-limescale
Přidat na Seznam.cz