Běžná bakteriální a virová onemocnění léčíme doma, často ale zapomínáme na důkladný úklid bytu

Infekční onemocnění jsou způsobena bakteriemi, viry nebo plísněmi, které se šíří kapénkami, dotykem nebo kontaktem se sekrety infikované osoby. Některé bakterie a onemocnění s nimi spojená jsou tak neškodné, že léčba a zotavení mohou probíhat doma. Aby se vyloučilo riziko infekce, měly by být důkladně dezinfikovány všechny pokoje a osobní věci pacienta. Jak dekontaminovat byt? Na co nesmíme zapomenout?

Patogenní bakterie

Pokud chcete minimalizovat riziko infekce, musíte dodržovat základní hygienická pravidla. Ve společných prostorách si často myjte a dezinfikujte ruce. Mimo jiné také řádně větrejte byt, protože tím odstraníte všechny šířící se patogeny. Udělejte na několik minut průvan, aby se vzduch rychle vyměnil.

Zdroj obrázku: Freepik

Generální úklid

Je dobré udržovat obydlí v čistotě, obzvláště když jste nemocní. Například osušky a ručníky, používané pacientem, by měly být průběžně obměňovány. Nezapomeňte také vysát a vytřít podlahy celého bytu. Myslete na bezpečnost a noste gumové rukavice, po vyluxování vyjměte z vysavače sáček a mop vydezinfikujte.

Koupelna

Vlhká koupelna je domovem mnoha bakterií, virů a hub. Nejen záchodová mísa vyžaduje časté mytí, ale také umyvadlo, vana, sprchový kout a koupelnové baterie. Chcete-li se zbavit choroboplodných zárodků, můžete použít toaletní dezinfekční prostředek a na jemnější povrchy lihovinu. Je také dobré snížit vlhkost v koupelně, například častým větráním.

Mohlo by vás zajímat:  Trvalý zápach v bytě může mít několik příčin. Nejvyšší čas na generální úklid
Zdroj obrázku: Freepik

Ložnice pacienta

Po nemoci i během ní je nutné vyprat pacientovy osobní věci, jako je ložní prádlo, ručníky a spodní prádlo. To se nejlépe provádí při vysoké teplotě, ne nižší než 60 °C, což zajistí dezinfekci všech látek. Ponechte peřinu i polštáře na čerstvém vzduchu a nechte je důkladně vyvětrat. Co dělat s matrací, na které nemocný spal? Nejlepší je vydezinfikovat ji parním čističem a důkladným vysátím. Pro provonění pokapejte matraci éterickým olejem. Levandulový, tymiánový a čajovníkový olej skvěle voní, navíc mají antivirové a antibakteriální vlastnosti.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a31402790/what-kills-germs/
Přidat na Seznam.cz