Běloskvoucí záclony a ubrusy interiér prosvítí, o jejich zářivou bělost ale musíme pečovat

Nadešel čas na velký domácí úklid před zimou. K němu určitě patří mytí oken, uložení letního oblečení, ale i praní záclon a ubrusů. Můžete k bělení vyzkoušet některé přípravky z drogerie, ale jedná se spíše o sázku na nejistotu. Navíc jsou plné chemických látek, které nejsou pro zdraví žádnou výhrou. Vyzkoušejte několik domácích metod, které účinkují dokonale.

Jedlá soda

Jedlá soda je pro takové použití přímo ideální. Jedlou sodu lze přidat do záclon, tedy do jemných tkanin, ale i do těch silnějších. Množství sody bude záležet na tom, jak moc je tkanina zažloutlá. Jestliže perete zažloutlé tkaniny v pračce, přidejte k pracímu prášku pro bílé prádlo jeden sáček jedlé sody. A to v případě, že je pračka plně naplněná. Jestliže tkaniny perete ručně, přidejte jednu až dvě polévkové lžíce sody. V případě, že perete bílý ubrus, na kterém ulpěla skvrna, namočte ho do citronové šťávy a poté posypejte jedlou sodou. Nechte působit alespoň dvacet minut a poté textilii vyperte.

Zdroj obrázku: Freepik

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku má bělicí účinky a dokonale odstraňuje skvrny. Jedná se o produkt, který je pro lidské zdraví bezpečný, proto bude nejvhodnější. Zažloutlou tkaninu namočte do lavoru s vodou a přidejte padesát mililitrů peroxidu. Nechte působit a poté vložte textilii do pračky a do zásobníku přidejte sto gramů jedlé sody. Zapněte pračku na běžný cyklus.

Mohlo by vás zajímat:  Netrapte se skrvnami, vyčistěte je. I čalounění může znovu vypadat jako nové

Mléko

Možná trochu neobvyklé řešení, ale i mléko vám může poskytnout bělicí schopnosti. Navíc tkaninu změkčí. Mléko se osvědčí především u měkkých tkanin. Použití je jednoduché. Nalijte mléko do lavoru a ponořte do něj tkaninu. Nechte půl hodiny působit a poté vyperte v pračce.

Zdroj obrázku: Pixabay

Citronová voda

Citronová šťáva je všestranným pomocníkem. Čistí, ale i léčí a dokonale si poradí s mastnými skvrnami na různých materiálech. Ať už kovech, nebo textiliích. Takže pokud máte zažloutlé bílé košile, ubrusy či záclony, zvolit můžete i citronovou šťávu. Napusťte vodu do hrnce a nakrájejte do něj jeden citron, stačí na plátky. Povařte a odstavte ze sporáku. Nyní namočte tkaninu do hrnce a nechte působit do vychladnutí. Poté vyperte tak, jak jste zvyklí.

Zdroj: https://www.tasteofhome.com/article/how-to-take-care-of-your-vintage-linens/
Přidat na Seznam.cz