Dlaždice v koupelně budou znovu zářit. Spolehněte se na přírodní prostředky

Dlaždice v koupelně musí čelit páře a tvrdé vodě, která na nich zanechává usazeniny. Tím se vytrácí jejich lesk, jsou matné a zašlé. S použitím jednoduchých domácích přípravků ale budou za několik okamžiků vypadat opět jako nové. Nejjednodušším způsobem je smíchat sklenici horké vody se lžící octa a lžičkou mycího prostředku, směs nalít do rozprašovače a dlaždice jí otírat.

Na spáry platí jedlá soda

Pokud spáry mezi dlaždicemi zežloutly a na dlaždicích se usadila vrstva sedimentu, který je obtížné smýt, smíchejte dvě lžíce jedlé sody s jednou lžící vody. Naneste pastu na drsnou stranu houbičky a spáry i dlaždice vydrhněte. Lesk dlaždicím navrátí také šálek kyseliny citronové rozpuštěný v horké vodě, kterým dlaždice umyjete.

Zdroj obrázku: Pixabay

Samotný citron má rovněž čisticí účinky. Je s ním ale trochu víc práce, jelikož musíte plátkem citronu poctivě otřít každou dlaždici zvlášť. Pak nechtě šťávu asi patnáct minut účinkovat a následně smyjte houbičkou namočenou ve vodě. Tento způsob je vhodný i k čištění dlaždic v kuchyni, které jsou znečištěné mastnotou nebo zbytky potravin.

Mohlo by vás zajímat:  Nejčastější chyby, které brání rychlému a efektivnímu úklidu

Savo jako poslední záchrana

Pokud nezabírá žádný ze šetrných způsobů, vyzkoušejte chemické řešení. Smíchejte Savo s vodou v poměru 1 : 3 a roztokem zanesené dlaždice přetřete. Nezapomeňte si před použitím nasadit rukavice a místnost dobře větrat, abyste nevdechovali výpary. Stejně tak můžete použít amoniak, jen s tím rozdílem, že ho smícháte s vodou v poměru 1 : 2. Nechte ho na dlaždicích působit asi hodinu. Nakonec obklady otřete navlhčenou houbičkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Na keramické dlažby a obklady není možné používat písek nebo jinou abrazivní složku, mohlo by dojít k nevratnému poškrábání. Škrábance sice nemusí být pouhým okem viditelné, ale vzniklé rýhy v sobě začnou zachytávat špínu, kterou už pak bude velmi obtížné odstranit. Raději používejte roztoky nebo přípravky k takovému povrchu určené.

Zdroj: https://www.realhomes.com/advice/how-to-clean-tiles
Přidat na Seznam.cz