Back View Young Woman Sitting Tropical Cafe Near Swimming Pool

All inclusive destinace jsou populární, mohou však být zátěží pro životní prostředí

All inclusive dovolená láká mnoho turistů svým pohodlím a nabídkou kompletního balíčku služeb za jednu cenu. Ačkoliv tento model může být ekonomicky výhodný pro cestovní kanceláře a turisty, může mít také značný negativní dopad na životní prostředí. V tomto článku se podíváme na problémy s udržitelností v all inclusive destinacích a možné řešení.

Problémy s udržitelností v all inclusive destinacích

  1. Nadměrná spotřeba vody: Většina all inclusive resortů nabízí luxusní bazény, vířivky a další vodní atrakce, které vyžadují obrovské množství vody. Toto může být problém zejména v oblastech s omezenými zdroji vody.
  2. Plýtvání jídlem: V all inclusive resortech je často k dispozici neomezené množství jídla. Toto může vést k obrovskému plýtvání, když hosté nekonzumují vše, co si vezmou.
  3. Odpady: S neustálým průtokem nápojů, občerstvení a suvenýrů může množství odpadů, zejména plastových, rychle narůstat.
  4. Zničení místních ekosystémů: Výstavba velkých resortů často vede k zničení citlivých ekosystémů, včetně mangrovů, korálových útesů a písečných dun.
  5. Omezený ekonomický přínos pro místní komunity: Mnoho all inclusive resortů je vlastněno a provozováno mezinárodními společnostmi, což může znamenat, že většina zisku nezůstává v místní komunitě.
Mohlo by vás zajímat:  Mléko je výborné nejen v kuchyni. Skvělé účinky nabízí v kosmetice či při úklidu
young-couple-have-rest-near-outdoor-pool-with-cocktails-their-hands
Zdroj obrázku: Freepik

Možná řešení

  1. Zvýšené uvědomění si udržitelnosti: Resorty by měly investovat do vzdělávání svých hostů o dopadech jejich rozhodnutí, např. prostřednictvím informačních tabulí nebo workshopů o udržitelnosti.
  2. Lokální dodavatelé: Resorty by měly prioritizovat nákup potravin a zboží od místních dodavatelů, což by mohlo pomoci místní ekonomice.
  3. Zavedení udržitelných praktik: To může zahrnovat recyklaci odpadu, kompostování, sběr dešťové vody nebo využití solární energie.
  4. Omezení výstavby: Resorty by měly zvážit omezení výstavby v citlivých oblastech a investovat do obnovy poškozených ekosystémů.
  5. Zavedení programů snižování plýtvání: To může zahrnovat nabídku menších porcí jídla, podporu opětovného použití ručníků nebo povzbuzení hostů k opětovnému naplnění vodních lahví.
Mohlo by vás zajímat:  Potraviny v lednici udrží dlouho čerstvé jednoduchý trik. Málokdo ho zná, přitom ušetří tisíce korun

Ačkoliv all inclusive destinace mohou nabízet pohodlí a luxus, je důležité si uvědomit jejich potenciální dopad na životní prostředí. Uvědomění si těchto dopadů a investování do udržitelných řešení může pomoci zajistit, že tyto destinace zůstanou krásné a životaschopné pro budoucí generace.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9389488/
Přidat na Seznam.cz