4 rady, jak připravit zahradu na zimu
Dny se krátí, teploty jsou stále nižší a sezóna na zahradě se pomalu blíží ke konci. I tak je však stále co dělat. Čím více práce uděláte na podzim, tím bude jarní start nového zahradního roku příjemnější a jednodušší. Podívejte se na 4 úkoly, pro které jsou podzimní měsíce jako dělané.
Úklid záhonů
Zelenina je již sklizená a květiny pomalu odkvétají. Odstraňte odkvetlé zbytky, prostříhejte trvalky a případně zlikvidujte pozůstatky po letničkách. Zbavte se rostlinných zbytků po zelenině a odneste je na kompost, kde se později promění v živiny pro další generace rostlin. Nevyhnete se ani úklidu fólií, tyčí pro oporu rajčat a podobných prvků.
Příprava půdy na zimu
Během zimy probíhají v půdě určité procesy s pozitivním vlivem na zvýšení úrodnosti a přístupnosti jednotlivých živin. Odpočinutá půda pak představuje lepší výchozí podmínky pro nadcházející sezónu. Pozornost věnujte hlavně záhonům, kde pěstujete zeleninu s většími nároky na živiny.
Co obnáší příprava půdy na zimu:
- Odstranit zbytky rostlin a plevele
- Zaorat zelené hnojení, případně doplnit vápník
- Půdu prokypřit pomocí kultivátoru nebo rýčem

Nezapomínejte na trávník
Ani na trávník nesmíte zapomínat. Na podzim sice neroste tak rychle, ale přesto ještě několik sekání jistě stihnete. Podzim je vhodnou dobou pro aplikaci hnojiva a provzdušnění trávníku. Posekanou trávu v těchto měsících již odklízejte, ať nedochází k rozvoji plísní. Spíše si naopak dejte záležet na provzdušnění a odstranění mechu.
Výsadba jarních rostlin
Podzimní měsíce znamenají přípravu na jarní kvetení. S výsadbou narcisů, tulipánů a hyacintů proto začněte už na podzim, ať se na jaře dočkáte pestrobarevných a voňavých květů. Zároveň nejde o jediné květiny, které je vhodné v tomto období vysazovat. Vysévá se například měsíček zahradní a záhony můžete doplnit nejrůznějšími trvalkami prodávanými v kontejnerech.
