Gardening 3997259 1920

4 rady, jak připravit zahradu na zimu

Dny se krátí, teploty jsou stále nižší a sezóna na zahradě se pomalu blíží ke konci. I tak je však stále co dělat. Čím více práce uděláte na podzim, tím bude jarní start nového zahradního roku příjemnější a jednodušší. Podívejte se na 4 úkoly, pro které jsou podzimní měsíce jako dělané.

Úklid záhonů

Zelenina je již sklizená a květiny pomalu odkvétají. Odstraňte odkvetlé zbytky, prostříhejte trvalky a případně zlikvidujte pozůstatky po letničkách. Zbavte se rostlinných zbytků po zelenině a odneste je na kompost, kde se později promění v živiny pro další generace rostlin. Nevyhnete se ani úklidu fólií, tyčí pro oporu rajčat a podobných prvků.

Mohlo by vás zajímat:  "Ekologie a babské rady na zahradě nefungují. Použij klasickou chemii z obchodu," dala jsem dceři dobrou radu

Příprava půdy na zimu

Během zimy probíhají v půdě určité procesy s pozitivním vlivem na zvýšení úrodnosti a přístupnosti jednotlivých živin. Odpočinutá půda pak představuje lepší výchozí podmínky pro nadcházející sezónu. Pozornost věnujte hlavně záhonům, kde pěstujete zeleninu s většími nároky na živiny.

Co obnáší příprava půdy na zimu:

  • Odstranit zbytky rostlin a plevele
  • Zaorat zelené hnojení, případně doplnit vápník
  • Půdu prokypřit pomocí kultivátoru nebo rýčem
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nezapomínejte na trávník

Ani na trávník nesmíte zapomínat. Na podzim sice neroste tak rychle, ale přesto ještě několik sekání jistě stihnete. Podzim je vhodnou dobou pro aplikaci hnojiva a provzdušnění trávníku. Posekanou trávu v těchto měsících již odklízejte, ať nedochází k rozvoji plísní. Spíše si naopak dejte záležet na provzdušnění a odstranění mechu.

Mohlo by vás zajímat:  Olejové skvrny na dlažebních kostkách pomůže vyčistit písek, jedlá soda nebo stelivo

Výsadba jarních rostlin

Podzimní měsíce znamenají přípravu na jarní kvetení. S výsadbou narcisů, tulipánů a hyacintů proto začněte už na podzim, ať se na jaře dočkáte pestrobarevných a voňavých květů. Zároveň nejde o jediné květiny, které je vhodné v tomto období vysazovat. Vysévá se například měsíček zahradní a záhony můžete doplnit nejrůznějšími trvalkami prodávanými v kontejnerech.

Přidat na Seznam.cz