Na co si dát pozor před podpisem rezervace pro koupi bytu

Máte vyhlídnutý slibný byt, ale nevíte, jestli je všechno skutečně v pořádku? Rezervační smlouva představuje velký závazek a při odstoupení z vaší strany jste nuceni zaplatit sankci, případně propadá celá rezervační záloha. A to mnohdy znamená částky přesahující sto tisíc korun. Z toho důvodu je na místě důkladná kontrola všech náležitostí ještě před podpisem rezervace. V článku se dočtete, na co si dát pozor před koupí bytu.

Důkladná osobní prohlídka

V případě, že chcete koupit byt, musí vám vyhovovat lokalita i vnitřní uspořádání a velikost bytové jednotky. Řada věcí totiž nejde změnit rekonstrukcí a je potřeba mít dobrý základ. Ještě před prohlídkou si sepište seznam věcí, které od nového bydlení bezpodmínečně očekáváte. V rámci prohlídky také důkladně prověřte technický stav nemovitosti.

Kontrola listu vlastnictví

Před rezervací si důkladně prověřte list vlastnictví z katastru nemovitostí. Zde musí být uvedeno jména vlastníka, případně více osob s rozdělenými podíly. Dále je zde jasně specifikována bytová jednotka. Problém může nastat v situaci, kdy jde o družstevní bydlení a vy máte v plánu financování hypotékou.

Mohlo by vás zajímat:  Na co se zaměřit při výběru ideálního bytu pro rodinu?
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Potvrzení o bezdlužnosti

U bytu vyžadujte potvrzení o bezdlužnosti za poplatky do fondu oprav a za energie. Dluhy váznoucí na bytové jednotce je totiž potřeba řádně vyrovnat. Případné problémy mohou zpomalit celé řešení ohledně prodeje, což vám může udělat čáru přes rozpočet kvůli případnému stěhování a termínům.

Na co dalšího si dát pozor před podpisem rezervační smlouvy?

Výše uvedené tři body nejsou zdaleka to jediné, co by vás mělo zajímat. Před vlastním podpisem a složením zálohy prověřte i následující:

  • Na bytě neváznou věcná břemena
  • Rezervační smlouva zahrnuje i majitele nemovitosti
  • Máte předjednané financování odpovídající hodnotě nemovitosti

Pokud dodržíte všechny tyto body, máte velkou naději na úspěšné dokončení prodeje. I tak je rezervace pouze prvním krokem a zbývá vyřešit ještě mnoho formalit.

Přidat na Seznam.cz
Publikováno v Byty