bed-1158267_1920

Povlečení na postel podle čtyř ročních období

Někdo nedá dopustit na bavlněné ložní prádlo, jiný raději preferuje satén. Pro zvýšení kvality vašeho spánku byste ho ale měli měnit podle ročního období. Různé materiály disponují odlišnými vlastnostmi a lépe vaše tělo ochrání před horkem nebo chladem. Existuje i povlečení, vhodné k celoročnímu užívání.

Léto

Len

Když rtuť na teploměru stoupá, své povlečení vyměňte za lněné. Je prodyšné, látka je příjemně osvěžující, a navíc vhodná pro alergiky.

Satén

Satén ve skutečnosti není materiál, ale technika tkaní. Díky pevné vazbě je látka měkká jako hedvábí a extrémně pružná. Z jedné strany je lesklý a z druhé matný. Lesklá strana dodává látce okouzlující vzhled a vytváří příjemnou hru světel.

Mohlo by vás zajímat:  Víte, co dokáže ocet s povlečením? Vyzkoušejte a nebudete litovat

Většinou se vyrábí z bavlny a má skvělé vlastnosti.

  • Vzdušnost
  • Výborný regulátor vlhkosti

Satén může být vyroben i z dražšího hedvábí. Věděli jste, že spaní na hedvábném polštáři je jako kosmetické ošetření? Hydratuje pokožku a vlasy. Uklidňuje problémovou pleť a pomáhá předcházet vzniku vrásek a roztřepeným konečkům vlasů.

Nezaměňujte se syntetickým saténem, který není prodyšný a nereguluje vlhkost. Navíc je hořlavý.

Perkál

Plátno je vyrobené z bavlny a vyznačuje se hedvábně měkkým povrchem. Je hladší než bavlna, ale chybí mu lesk saténu. Příjemně ochladí v letních dnech.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zima

Flanel

Velmi vhodný pro zimní měsíce. Flanel je bavlněná, nadýchaná, měkká látka udržující teplo.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní spánek zajistí pouze vhodná matrace. Faktorů při výběru je několik

Kromě bavlny může být vyroben i z vlny nebo syntetických vláken.

Jaro a podzim

Bavlna

Přírodní bavlna je měkká na dotek, prodyšná a hypoalergenní. Navíc absorbuje vlhkost. Kvalita záleží na počtu použitých vláken, čím víc, tím líp. Bavlna má tendenci měnit svoji velikost, proto dbejte na pokyny výrobce.

Žerzej

Nejčastěji vyráběný z bavlny a vlny. Jedná se o měkkou a prodyšnou látku absorbující vlhkost. Nemusí se žehlit.

Mikrovlákno

Syntetický materiál z polyesteru a polyamidu a přes to, že se nejedná o přírodní tkaninu, má stejné vlastnosti jako bavlna. Dobře odvádí vlhkost. Vyznačuje se vysokou prodyšností, lehkostí a odolností. Navíc se nemačká a je rychleschnoucí.

Přidat na Seznam.cz