Bedroom 4861910 1280[1]

Majitelé malých bytů znají trik, jak mít dostatek místa. Řešením je praktický multifunkční nábytek

Malý interiér může být noční můrou mnohých lidí. Řada z nich si myslí, že se musí omezovat a nikde nebudou mít tolik prostoru, kolik si přejí. To ale není až tak úplně pravda. Bytový designeři a výrobci nábytku moc dobře vědí, s jakými problémy se majitel malé nemovitosti potýká. A tak je tu unikátní nábytek, který se označuje jako multifunkční. Jeho kouzlo je v tom, že jeden jediný kus má více možností využití. V bytě tak nic nechybí a zároveň nedochází ke zbytečnému zabírání prostoru. A co je v současné době trendem a jaké možnosti takové druhy nábytku nabízejí? Cest je hned několik.

Mohlo by vás zajímat:  Malé boty koupené na internetu není třeba vracet. Ke zvětšení pomůže běžný domácí spotřebič

Jak vyřešit spaní pro návštěvy či větší počet obyvatelů domácnosti

Klasické pohovky jsou řešeny obvykle pouze jako rozložitelné do lůžka. Pokud se u vás objeví návštěva, která by měla i přespat, je klasická pohovka ideálním kusem nábytku, který se vyznačuje sám o sobě multifunkčním provedením zahrnujícím kromě místa na sezení a spaní také poměrně velkým úložným prostorem. Alternativou klasické pohovky jsou pak vyklápěcí a rozkládací systémy. V současné době je možné pořídit velmi kompaktní modulové řešení ložního nábytku – designová křesla, která jsou opatřena roštem, umožňují rozložení na kompletní lůžko, které je nutné opatřit matrací, případně barový pult se zabudovaným výklopným lůžkem, který může sloužit také jako pracovní stůl (svrchní plocha zůstává nedotčená). Systémů rozkládacích ploch určených na spaní existuje celá řada a jsou poměrně skladné – některé jsou vybaveny stavěcími nožičkami, jiné pevným závěsným systémem. Máte-li málo prostoru, některé z uvedených řešení pro vás bude ideální.

Mohlo by vás zajímat:  Originální vánoční ozdoby si vyrobíte snadno, i na poslední chvíli
Zdroj obrázku: Pixabay

Stoly a pracovní plochy

Vedle vyklápěcích a rozkládacích postelí se multifunkční nábytek navrhuje také pro potřeby pracovních či jídelních prostor. V tomto případě se uplatňují především výklopné či výsuvné technologie, které malou plochu rozšíří a požadovaným způsobem zajistí její stabilitu. Vybírat můžete mezi nástěnnými prvky s výklopnou pracovní plochou, nebo speciálními modulovými řešeními – ty se obvykle sestavují do kompletních systémů (např. pohovka s odnímatelnými částmi, které vytvoří stolek a sedačky, případně konferenční stolek se zdvihovou plochou a úložnými prostory).

Mohlo by vás zajímat:  Vlhkost v interiéru je v zimě častý jev, pomůžou šikovné odvlhčovače i správné větrání

Úložné prostory

Pokud vám chybí místo na oblečení, dokumenty, hračky nebo běžnou technickou výbavu domácnosti, je možné si nechat na míru udělat různé vychytávky v místech, která jsou obvykle dutá a nevyužitá. Optimálním řešením jsou úložné prostory pod postelí nebo v jejím čele, případně můžete využít klasická místa za zrcadlem v koupelně či na chodbě apod. Různá výklopná zařízení umožní jednoduchou organizaci věcí a jejich pohodlné uložení.

Přidat na Seznam.cz