Nahrobek1

Žulový náhrobek opět zazáří čistotou. Ten nejlepší prostředek je přitom ten nejlevnější

Náhrobek ze žuly lze opět vrátit do pěkného stavu. To stejné platí i o jiných předmětech vyrobených z tohoto materiálu. A nejlepší na tom je, že nemusíte kupovat drahé prostředky, které jsou sázkou na nejistotu. Také nemusíte mít strach, že byste náhrobek poškodili. Pokud vás zajímá, jak efektivně vyčistit náhrobek, aby opět vypadal k světu a neztratil svůj charakter, poradíme vám. I když je žula považována za jeden z nejušlechtilejších a nejodolnějších materiálů, při nesprávné péči jej dokonce můžeme zničit.

Mohlo by vás zajímat:  Zátka na lahvi s olejem usnadní jeho nalévání
Zdroj obrázku: Freepik

Co rozhodně nepoužívat

Nejdříve se podíváme na to, čemu byste se při čištění žulových náhrobků měli vyhnout. Jsou to především tvrdé předměty, drátěnky či kamenné pemzy. Dále za žádnou cenu nedoporučujeme používat žíravé čističe, jako je Savo, Domestos a podobně. Mohou na žule zanechat nevzhledné skvrny, kterých se již nezbavíte. Také mastné čističe, které zanechají mapky, do kterých se absorbují další nečistoty. Co tedy použít pro čištění?

Zdroj obrázku: Freepik

Jeden z nejúčinnějších způsobů

Způsob, který využívají i kameníci. Jedná se o obyčejnou vodu, ocet a houbičku na nádobí. Ocet je tedy třeba zředit, aby na náhrobku nezanechal skvrny. Takže pokud ho zředíte s vodou v poměru 1 : 4, bude to ideální kombinace pro vyčištění. Čtyři díly vody zahřejte a nalijte do termosky, aby si udržela svou teplotu, než dojdete k náhrobku. Na místě ji smíchejte s jedním dílem octa a pomocí houbičky naneste na náhrobek a vyčistěte ho. Jak jsme již zmínili, nepoužívejte drátěnky a žádné takové prostředky, které hrob zničí. Jakmile odstraníte prach, nečistoty a mech, žulu opláchněte obyčejnou vodou. Pokud se rozhodnete použít chemické prostředky, rozhodně nepoužívejte ty abrazivní, na bázi chloru, nebo ty, které obsahují aniontové tenzidy. Informace o výrobku naleznete vždy na štítku.

Zdroj: https://stoneletters.com/blog/cleaning-gravestones
Přidat na Seznam.cz