Najít v katastru potřebné údaje lze stále i bez registrace. Jen je třeba vědět, kam správně kliknout, a uvést speciální kódy
Katastr nemovitostí můžeme vnímat jako databázi nemovitostí v České republice. Tedy jako databázi pozemků, domů, bytů i staveb. Spolu s tím je možné také dopátrat se celé řady dodatečných informací, jako je třeba jméno toho, kdo danou nemovitost vlastní. V minulosti to nebylo nic těžkého, ale po několika změnách ne každý ví, jak se k daným údajům jednoduše dostat.
Jde to bez registrace
Když se začalo mluvit o tom, že katastr nemovitostí nebude zcela anonymně přístupný, vyvolalo to bouři. Stát se k omezení přístupu rozhodl z důvodu, že byla jeho databáze vytěžována různými internetovými roboty. Cílem katastru je přitom spíše individuální hledání, určené pro konkrétní osoby. Aby byl i nadále zajištěn přístup, začalo se mluvit o registraci. Ta je dnes skutečně cestou, jak se dostat k rozšířeným informacím. Nutno ale říct, že registrace není jediná možnost, jak potřebná data zobrazit.
Také s kontrolním kódem
Mnoho lidí absolvuje při hledání v katastru registraci, aby si zajistili možný přístup k informacím, které potřebují. Ta ale není nezbytná a zobrazit si požadované údaje lze stále anonymně. Ne každý to ví a samotný web umožňující nahlížení tuto funkci nabízí spíše okrajově. Konkrétně tak, že vyzývá k registraci nebo k zadání kontrolního kódu. Pod tím si ale mnozí představí nutnost kód znát a místo kliknutí raději absolvují zbytečnou registraci.
Co je kontrolní kód?
V praxi není kontrolním kódem nic jiného než stará známá CAPTCHA. Tedy určitý bezpečnostní prvek fungující na principu rozeznání skutečného uživatele od internetového robota. Princip je v tomto případě jasný. Po kliknutí na výzvu k zadání kontrolního kódu se tento vygeneruje. Stačí ho přepsat do příslušného políčka, odeslat a voilà – dodatečné, dříve skryté informace jsou najednou viditelné. Anonymně, bez registrace, jednoduše a opět pro každého, kdo hledá vlastníky nemovitosti nebo další informace.
Zdroj: Life Hacks