Změna chování koček může ukazovat na problém nebo nepohodlí
Kočky v nás lidech po tisíce let vzbuzují respekt. Všichni tak nějak tušíme, že jsou to prakticky dokonalé šelmy, i se svými několika málo kilogramy dokážou často zatopit mnohanásobně větším psům nebo jiným zvířatům. Fascinace kočkami se vyvíjí minimálně od dob starověkého Egypta, ve kterém byly tyto šelmy vnímány jako božská stvoření. Přesto dodnes řada lidí neumí správně interpretovat kočičí chování. Jak se pozná, že si vaše jindy hrdá a samostatná kočka říká o pomoc, protože ji trápí zdravotní potíže?
Nepřijde za vámi
Je to trošku paradoxní, ale kočky si třeba na rozdíl od psů v podobné situaci nepřijdou pro pomoc samy od sebe. Právě naopak, většinou si zalezou do nejzazšího koutu své prolézačky nebo svého pelíšku, případně se ukryjí někde na tmavém místě daleko od zraků všech členů domácnosti. Kočky jsou totiž na rozdíl od psů od přírody samotáři, a tak vědí, že kdyby daly najevo svou slabost, ostatní kočky nebo jiný predátor by toho využili. Pár tisíc let domestikace na tomhle instinktu pranic nezměnilo.
Nejí a nepije
Stejně jako člověk nebo jiná zvířata ani nemocná kočka nemá chuť k jídlu a většinou ani nepije. Nebo naopak pije mnohem více, než je obvyklé. Pokud je kočka celý den někde zalezlá, většinou to ještě neznamená žádnou velkou tragédii, ale pokud nepřijde ani na volání k jídlu a charakteristický zvuk plné misky, většinou je s ní něco opravdu špatně.
Spí v nezvyklé poloze
Zdravé kočky většinou spí v klubíčku, nebo alespoň v jakémsi polovičním klubíčku s prohnutým hřbetem. Často v poloze, která člověku připadá jako krkolomná a naprosto nepříjemná. Každý majitel kočky přitom dobře ví, v jaké poloze a na jakých místech jeho mazlíček spává nejraději. Pokud se však spánkové návyky kočky změní, může to znamenat, že ji trápí nějaké bolestivé zranění, které ji nutí změnit polohu. Nebo že se necítí bezpečně, což bývá typické třeba po stěhování.
Zdroj: https://www.angelanimalhospital.com/site/blog/2021/07/18/how-tell-cat-sick-signs-symptoms