Zkušený zahradník kartonovou krabici nikdy nevyhodí. Pomůže k bohatší úrodě i proti plevelu

Zkušený zahradník kartonovou krabici nikdy nevyhodí. Pomůže k bohatší úrodě i proti plevelu

Mulčování s kartonovými krabicemi je stále oblíbenějším řešením na domácích zahradách. Nejen že hnojí zemi, ale také vytváří lepší podmínky pro rozvoj rostlin. Tato metoda chrání rostliny před zamrznutím a eliminuje plevel. Podestýlka z lepenky má mnoho výhod za předpokladu, že je řádně připravená. Proč stojí za to mulčovat půdu kartonovými krabicemi? Jaké kartony si vybrat pro mulčování?

Proč se provádí mulčování?

Kůra, sláma, piliny nebo kompost se obvykle používají k mulčování. Jedná se o ideální izolační materiály, které zabraňují tvorbě tvrdé vrstvy na povrchu země. Mimo to mulčovací hmota zlepšuje strukturu půdy, obohacuje ji organickou hmotou a zajišťuje odpovídající úroveň vzdušnosti a vlhkosti.

Mohlo by vás zajímat:  Před zimou je třeba zkontrolovat a zajistit okna, aby nepropustila vlhkost ani mráz

Mulčování pomocí kartonu

Dobrým způsobem, jak mulčovat půdu v zahradě, je zakrytí půdy kartonovými krabicemi. Metoda mulčování s kartonovými krabicemi má mnoho výhod díky materiálu, který se rozkládá pomaleji než jiné mulče. Pomalý rozklad obohacuje půdu organickou hmotou. Kromě toho celulóza obsažená v rozkládající se lepence přitahuje žížaly, které dokonale hnojí substrát přírodní cestou.

Zdroj obrázku: Freepik

Karton chrání

Dalším důvodem, proč stojí za to mulčovat půdu kartonovými krabicemi v zahradě, je ochranná vrstva, která brání rozvoji plevele. Díky tomu se lze vyhnout únavnému pletí rostlin na jaře.

Mohlo by vás zajímat:  Vytvořte na své zahradě prostor pro zábavu a setkávání

Jaké kartony si vybrat pro mulčování?

Kartony určené k mulčování musí být z co nejpřírodnějšího materiálu. Nejlepší jsou šedé, nepokryté lakem nebo fólií. Kromě toho by z nich měly být odstraněny všechny štítky, samolepky, pásky a sponky. Pro mulčování je třeba se také vyvarovat kartonů kontaminovaných oleji, chemikáliemi a mazivy, které mohou proniknout do substrátu a poničit plodiny.

Jak mulčovat s kartonovými krabicemi?

Kartony pro mulčování lze použít jak na záhonech s okrasnými, tak užitkovými rostlinami. Stačí je rozložit na půdu, aby mezi nimi nezůstal volný prostor, a pak důkladně navlhčit vodou a zatížit kameny po stranách.

Zdroj: https://ucanr.edu/blogs/blogcore/postdetail.cfm?postnum=51601
Přidat na Seznam.cz