Stack Newspapers

Tři způsoby, jak využít staré noviny a kartony v zahradě

Pokud jde o údržbu krásné a prosperující zahrady, mnoho lidí investuje do drahých hnojiv, pesticidů a dalších zahradních potřeb. Existuje však udržitelný a laciný způsob, jak zlepšit zdraví a produktivitu zahrady a zároveň snížit množství odpadu. Místo vyhazování starých novin nebo kartonových krabic zvažte jejich využití ve své zahradě. V tomto článku prozkoumáme četné výhody recyklace tohoto odpadního materiálu a poskytneme kreativní nápady, jak ho začlenit do péče o zahradu.

Budujte zdravou půdu

Jednou z klíčových výhod používání novin a lepenky v zahradě je jejich schopnost zlepšit kvalitu půdy. Položením vrstev novin nebo lepenky na zem vytvoříte přirozenou bariéru proti prorůstání plevelných rostlin. To potlačuje růst plevele a zabraňuje mu soutěžit s vašimi rostlinami o živiny. Postupem času se vrstvy rozpadají, přidávají organickou hmotu do půdy a zlepšují její strukturu. Zlepšená kvalita půdy podporuje lepší zadržování vody a vstřebávání živin, což vede ke zdravějším rostlinám.

Mohlo by vás zajímat:  Zvířecí chlupy z čalounění lze čistit vysavačem i mokrou metodou
Zdroj obrázku: Freepik

Pomoc při kompostování

Kompostování je vynikající způsob, jak snížit kuchyňský odpad a vytvořit půdu bohatou na živiny. Staré noviny a lepenka jsou ideálním doplňkem kompostovací hromady. Natrhejte je na malé kousky a smíchejte s jinými organickými materiály, jako jsou kuchyňské zbytky, odřezky a listy. Obsah novin a lepenky bohatý na uhlík vyrovnává složky bohaté na dusík a vytváří tak dokonalé prostředí pro rozklad. Výsledkem je kompost bohatý na živiny, který lze použít k obohacení zahradní půdy, podpoře růstu rostlin a celkové úrodnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Slupka od banánů rozhodně do koše nepatří, v kosmetice dokáže zázraky

Vyvýšené záhony a kontejnerové zahradnictví

Pokud uvažujete o vytvoření vyvýšených záhonů nebo kontejnerových zahrad, noviny a lepenka mohou být cenným zdrojem. Při stavbě vyvýšených záhonů použijte na dno vrstvy vlhkých novin nebo lepenky, abyste vytvořili bariéru proti invazním plevelům a travám. Tato metoda také pomáhá při zadržování vlhkosti v záhonu, čímž se snižuje frekvence zavlažování. V kontejnerových zahradách položte listy novin nebo lepenky na dno před přidáním zeminy. To zabraňuje úniku půdy přes drenážní otvory a zároveň umožňuje průchod vody.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/special/organic/reusing-cardboard-in-gardens.htm
Přidat na Seznam.cz