Nejlepší parťák do ložnice: tchynin jazyk pomůže lépe usnout, na oplátku mu stačí málo

Nejlepší parťák do ložnice: tchynin jazyk pomůže lépe usnout, na oplátku mu stačí málo

Cívka, nazývaná také tchynin jazyk, je jednou z nejoblíbenějších domácích pokojových rostlin. Získala svou popularitu nejen díky svému vzhledu, ale především pro své okysličující vlastnosti. Jak se o tuto jedinečnou rostlinu starat, aby nám vydržela co nejdéle? Jen si zapamatujte několik základních pravidel a máte vyhráno.

Tchynin jazyk

Tchynin jazyk má několik desítek odrůd a jeho listy mohou dosahovat délky až jednoho a půl metru. Přirozeným stanovištěm rostliny je Afrika, Madagaskar a jižní Asie, ale můžeme si ji úspěšně vychutnat i doma, protože cívka není náročná na pěstování. Vyhovuje jí pokojová teplota.

Mohlo by vás zajímat:  Dýňové knedlíky ozvláštní každé menu netradiční chutí i barvou. Výborné jsou nasladko i jako příloha

Jak se starat o cívku?

Především této rostlině musíme poskytnout správnou teplotu. Primární teplota v létě pro cívku je 24 stupňů Celsia a v zimě by neměla být nižší než 10 stupňů. Tchynin jazyk má rád suché prostředí, takže přelévání rostliny může vést k hnilobě. V letním období stačí zalévat každý týden a půl, zatímco v chladnějších obdobích by mělo být zalévání prováděno každých 20 dní.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaký substrát použít?

Univerzální směs půdy pro pokojové květiny bude vynikající volbou substrátu pro tuto rostlinu. Je však třeba mít na paměti, že substrát by měl být neutrální. Rostlina může mít velké rozměry, takže stojí za to použít těžký a velký květináč s tlustými stěnami. Díky tomu snížíme riziko převrácení květiny a silně rostoucí kořeny nezpůsobí prasknutí nádoby. V létě je vhodné vyživovat rostlinu použitím kondicionéru určeného pro sukulenty a kaktusy. Díky takovému postupu se květina začne rozrůstat ještě lépe.

Mohlo by vás zajímat:  Krmení ptáků v zimě: vyberte pouze to, co jim neublíží

Čisticí vlastnosti

Cívka je známá svými vlastnostmi čištění vzduchu. Nejúčinnější je čištění vzduchu v noci, proto stojí za to dát tuto rostlinu do ložnice. Cívka se zbavuje přebytečného oxidu uhličitého ze vzduchu a uvolňuje kyslík, což výrazně ovlivňuje snadnější usínání a zdravý spánek. Nejen tedy z estetického hlediska je vhodné mít v domě tuto krásnou exotickou rostlinu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/benefits-of-snake-plant
Přidat na Seznam.cz