Close Up Two People Hanging White Sheet Line

Zkušenosti z praxe: Jak domácí bělidla ovlivnila mé praní a mé rozhodnutí vyvarovat se chemických bělidel

Pokud jde o prádlo, většina z nás chce, aby naše oblečení vypadalo čistě, svěže a bez skvrn. Po léta jsem se spoléhala na chemická bělidla, abych dosáhl toho čistého vzhledu, ale postupem času jsem si uvědomila, že důsledky používání domácích bělidel na prádlo byly značné. Dnes bych se ráda podělila o svou osobní cestu a cenné lekce, které jsem se naučila o vlivu chemických bělidel na mé prádlo a mé zdraví.

Bělidlo škodí oblečení, vám i přírodě

Jako mnoho lidí jsem vyrůstala v přesvědčení, že bělidlo je zázrakem na skvrny od prádla a je zárukou čistoty. Pohled na ty lesklé bílé šaty vylézající z pračky ve mně vyvolával pocit, že je to skutečně pravda. Když jsem se však začala vzdělávat o vlivu chemických bělidel na životní prostředí a zdraví mé rodiny, začala jsem pochybovat o své dlouhodobé závislosti na tomto silném dezinfekčním prostředku.

Mohlo by vás zajímat:  Lukáš: Na návštěvě kamaráda jsem otevřel špatné dveře. Stačil jeden pohled a vím, že ho nikdy nenavštívím

Chemická bělidla mohou v první řadě působit drsně na tkaniny. Všimla jsem si, že moje oblečení postupem času začalo ztrácet měkkost a živost. Vlákna zeslábla a barvy vybledly rychleji, než bych si přála. To bylo jasné znamení, že chemikálie v bělidle látku postupně rozkládají.

white-t-shirt-hanging-hanger-against-brick-wall
Zdroj obrázku: Freepik

Dopad výroby a likvidace bělidla na životní prostředí mi také otevřel oči. Při výrobě chlorového bělidla se do životního prostředí uvolňují škodlivé chemikálie a znečišťující látky, které přispívají ke znečištění ovzduší a vody. Nemluvě o plastových nádobách, ve kterých se dodávají bělicí produkty, jejichž rozklad může trvat staletí. Díky tomu jsem si uvědomila, že moje praní prádla nepřímo přispívá ke zhoršování životního prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  „Zavíráme, už je vytřeno, nic si nekoupíš,“ odháněla prodavačka zákazníky od dveří obchodu

Ale nejdůležitější lekce, kterou jsem se naučila, byla o zdravotních rizicích spojených s chemickými bělidly. Výpary uvolňované při použití bělidla mohou být škodlivé při vdechování, způsobit podráždění dýchacích cest a další zdravotní problémy. Vystavení bělidlu může také způsobit podráždění kůže a očí. Vědomí, že vystavuji svou rodinu těmto rizikům, mě přimělo věci přehodnotit.

Zvolila jsem raději přírodní alternativy

Moje rozhodnutí vyhnout se chemickým bělidlům nebylo jen o opuštění známého čisticího prostředku; šlo o přijetí bezpečnějších a ekologičtějších alternativ. Obrátila jsem se na přírodní a netoxické prací prostředky, jako je kyslíkové bělidlo, ocet a jedlou sodu. Tyto alternativy jsou nejen účinné při odstraňování skvrn a zápachu, ale mají také šetrnější dopad na tkaniny a životní prostředí. Moje prádlo je nyní měkčí a moje oblečení si déle zachová svou barvu a kvalitu.

Zdroj: https://www.thespruce.com/green-substitutes-for-chlorine-bleach-2145990
Přidat na Seznam.cz