Vacuum Cleaner 268179 1920 (3)

Čištění koberce je s těmi pravými prostředky mnohem jednodušší a efektivnější

Ať už máte doma velké koberce ode zdi ke zdi nebo jen ty dekorativní, jednou za čas vás nemine jejich generální očista. V takovém případě nestačí koberec jednoduše vyluxovat, je potřeba podívat se i na zažranou špínu, skvrny a další podobné nečistoty, které při běžném úklidu obvykle přejdete bez povšimnutí.

Malé děti a domácí mazlíčci

Komplexní čištění koberce by mělo proběhnout alespoň dvakrát ročně. Tedy pokud v domácnosti nemáte malé děti, domácí mazlíčky, anebo dokonce obojí zároveň. V takových domácnostech je třeba očistu koberců přizpůsobit věku dětí a také mazlíčkům. Pokud s vámi žije kočka, kterou z bytu nepouštíte, vaším největším nepřítelem budou „jen“ chlupy. Ale pokud máte psa, kterého je pochopitelně třeba venčit, bude váš koberec ukrývat řadu nepříjemných překvapení. Naštěstí existují způsoby, jak koberce vyčistit svépomocí, a přesto velmi účinně.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěná podlaha je nadčasová a designová. Se správnou péčí vydrží krásná roky
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čištění jedlou sodou

Na skvrny, ale také zápach všeho druhu, je velmi účinná jedlá soda, která navíc oživí původní barvy textilie, ze které je koberec vyroben. Koberec byste nejprve měli důkladně vysát. Pak jej posypte větším množstvím jedlé sody tak, aby na něm byla její vrstvička na první pohled patrná. Sodu nechte několik hodin působit. V mezičase je lepší zavřít děti a mazlíčky v jiném pokoji.

Kromě jedlé sody můžete využít také prášek do pečiva, ten je ale třeba smíchat s vodou na hutnou pastu. Takto vzniklou pastou potřete nejhorší skvrny a do látky je vetřete čistou houbičkou na nádobí. Pastu nechte hodinu působit a pak ji pečlivě vymyjte vodou, opět za pomoci houbičky. Uschlý koberec pak zasypte sodou podle pokynů výše. Po několika hodinách jedlou sodu z koberce důkladně vyluxujte.

Mohlo by vás zajímat:  Citron, jedlá soda a ocet: Nic víc pro úklid domácnosti není potřeba

Mokré čištění

Některé typy znečištění vyžadují mokré čištění. Skvělý domácí přípravek na takové čištění se skládá z čtvrt litru octa, půl litru vody a dvou polévkových lžic soli. Všechny ingredience smíchejte v nádobě rozprašovače a pořádně je protřepejte. Směsí pak postříkejte koberec, rozetřete ji houbičkou a nechte zaschnout. Nakonec koberec důkladně vyluxujte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na zažrané skvrny

Na odolné a zažrané skvrny budete potřebovat speciální přípravek z jednoho šálku teplé vody, jedné kávové lžičky pracího prášku, jedné polévkové lžíce octa a jedné kávové lžičky soli. Směs dobře rozmíchejte, potřete s ní skvrnu a nechte chvilku působit. Pak směs rozetřete houbičkou a nakonec omyjte vodou.

Přidat na Seznam.cz