Orchid 4720841 1920

Zežloutlými listy dávají orchideje najevo své nepohodlí, snadno jim ale můžeme pomoci

Setkali jste se již s vrásněním a žloutnutím listů orchidejí? Žloutnutí, vysušení a padání listů nemusí vždy být příznakem nemoci nebo poruchy fyziologického stavu orchidejí. Pro mnoho druhů je to zcela přirozená situace související s procesem stárnutí. Jaké další vlivy mohou žloutnutí listů způsobit? A jak jednotlivé příčiny co nejlépe vyřešit?

Zalévání

Vrásnění a zažloutnutí listů orchidejí je častým příznakem nesprávného zalévání.  Dalším signálem, který značí naléhavou potřebu hydratace, je zvrásnění a vysušení kořenů. Paradoxně může zežloutnutí listů také naznačovat jejich přelití. Bez přístupu vzduchu totiž přestávají kořeny přijímat živiny. V takových případech pomůže přesazení orchideje do nového substrátu a zalévání jednou týdně.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvýraznější trendy v interiérovém designu pro podzim a zimu 2020
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Světlo

Žloutnutí listů orchidejí je obzvláště běžné v podzimním a zimním období, kdy se do domů dostává mnohem méně slunečního světla. Navíc se teplota vzduchu zvyšuje nepřetržitým topením. Rostlina na takové podmínky reaguje špatně a její listy nejprve zblednou, časem následně zežloutnout. Orchidej ožije, pokud ji přesunete do lépe osvětleného místa.

Teplota

Teplota má také významný dopad na stav orchidejí. Pokud je příliš vysoká, rostliny ztratí přebytečnou vodu. To zase způsobí, že listy ztratí svěží zelenou barvu, zežloutnou a vyschnou. V příliš nízké teplotě má orchidej velmi podobné příznaky. Kromě zažloutnutí listů přestává orchidej produkovat nové listy, takže v průběhu času všechny ztratí. Při pěstování orchidejí doma je třeba mít na paměti, že konkrétní druh má své vlastní individuální požadavky na teplotu – jak ve dne, tak v noci.

Mohlo by vás zajímat:  Rybičky útočí na domácnosti. Zbavte se jich jednoduše
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hnojení

Žloutnutí listů se nejčastěji projevuje nedostatkem důležitých živin, jako je dusík a železo. Nedostatek dusíku se odráží na nejstarších listech, naopak nedostatek železa ovlivňuje mladé listy. Od jara do podzimu proto nezapomínejte rostlinu pravidelně hnojit, alespoň jednou za 2–3 týdny.

Přidat na Seznam.cz