Žehlička potřebuje pravidelné čištění zvenku i zevnitř
Žehlení pomocí klasické žehličky je metoda stále používaná ve většině domácností. Je ale několik častých chyb, které u jejího používání děláme. Jednou z těch největších je to, že ji zapomínáme čistit. Přitom tento nešvar dokáže zničit nejeden kousek oblečení. Jak byste měli žehličku udržovat? Právě to se dozvíte v dnešním článku.
Keramické a ocelové žehličky snesou podstatně více
Pokud máte doma keramickou či ocelovou žehličku, máte v podstatě vyhráno. Právě tyto materiály jsou totiž poměrně odolné a doma tak najdete spoustu surovin, kterými je možné je vyčistit.
Na připálenou keramickou žehličku můžete vzít citrón. Ten představuje jedno z jemnějších řešení, ale na menší skvrny jeho kyselost postačí. Pokud ale bojujete s fleky vytrvalejšími, zkuste směs jedlé sody a octa. Právě jedlá soda je abrazivní, tudíž se vám s ní bude lépe drhnout. Naopak ocet je kyselina, která se do připáleniny dobře dostane.
Pro vyčištění ocelové žehličky můžete použít trik s papírem a solí. Ten spočívá pouze v tom, že nasypete kuchyňskou sůl na papír a přežehlíte žehličkou. Sůl nečistoty naruší a měly by tak být hned dole. Nezapomeňte žehlit různými směry, aby se sůl dostala opravdu všude.
Ne teflonové žehličky opatrněji
Teflon bohužel není tak odolný jako předchozí zmíněné materiály. Je tak potřeba se k němu chovat o něco opatrněji. Největší chyba u teflonu je použití hrubých materiálů a drhnutí. Tento materiál je totiž náchylný zejména na poškrábání. Použít tak můžete například ocet či zmuchlaný alobal, pomocí kterého je drhnutí bezpečné.
Nezapomínejte na vodní kámen
Doteď jsme řešili zevnějšek přístroje. Vnitřek ale není o nic méně důležitý. Nezapomeňte tak žehličku čas od času zbavit vodního kamene. K tomuto účelu vám poslouží ocet smíchaný s filtrovanou vodou. Tuto směs nalejte do žehličky a na nejvyšší výkon spusťte.
Zdroj: https://www.architecturaldigest.com/story/how-to-clean-an-iron