Peeled Banana Wood Sliced Banana Top View

Banánové slupky a vaječné skořápky dodají rostlinám důležité prvky

V současné době se klade důraz na udržitelnost a ekologii. Platí to také pro hnojení rostlin, kdy mnohdy lidé upouštějí od chemických přípravků a vracejí se k tomu, co se využívalo už dříve. Jedná se obvykle o domácí prostředky, které jsou v domácnosti běžně k dispozici. Mnohdy zbytečně končí v koši, přitom by se daly ještě druhotně použít.

Odpad plný živin

Banány a vejce patří do zdravého jídelníčku. Jsou důležité díky vysokému obsahu živin, zejména draslíku, hořčíku (banán) a vápníku (vejce), které lidský organismus potřebuje. Bohužel skořápky i slupky od banánů vyhazujeme, a přitom by ještě dobře posloužily jako účinné hnojivo.

Mohlo by vás zajímat:  Staňte se králem letního grilování. Naučte se připravit to nejlepší maso, zeleninu i ryby

Vápník růst rostlin posiluje tím, že působí pozitivně na buněčné stěny. Zabraňuje tvorbě hniloby listů. Draslík funguje podobně jako vápník. I on ovlivňuje růst rostlin. Proč tedy kupovat drahá, průmyslově vyráběná hnojiva, která také tyto prvky obsahují, když lze s klidem použít slupky od banánů a vaječné skořápky?

Zdroj obrázku: Freepik

Jak použít banánové slupky a vaječné skořápky

Pokud se ptáte, na jaké rostliny je možné hnojivo z banánových slupek a vaječných skořápek použít, hodí se na všechny, které mají rády zásaditější zeminu. Ideální jsou například pro rajčata a další lilkovitou zeleninu.

Mohlo by vás zajímat:  Olejové skvrny na dlažebních kostkách pomůže vyčistit písek, jedlá soda nebo stelivo

Nakrájené slupky a rozdrcené skořápky je možné zahrabat do půdy okolo rostlin, které chcete pohnojit. Ty si živiny budou brát svými kořeny. Dále je možné vyrobit tekuté hnojivo, když banánové slupky a skořápky z vajec dáte do nádoby a zalijete vodou. Necháte alespoň 24 hodin odležet, aby se do vody vylouhovaly potřebné živiny. Touto vodou je pak možné po zředění zalévat rostliny na zahradě.

Toto domácí hnojivo je zcela ekologické a přírodě nijak neubližuje. Navíc můžete mít radost z toho, že jste zužitkovali něco, co ještě může dobře posloužit.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/banana-peels-as-fertilizer, https://www.masterclass.com/articles/egg-shell-fertilizer-guide
Přidat na Seznam.cz