peeled-banana-wood-sliced-banana-top-view

Banánové slupky a vaječné skořápky dodají rostlinám důležité prvky

V současné době se klade důraz na udržitelnost a ekologii. Platí to také pro hnojení rostlin, kdy mnohdy lidé upouštějí od chemických přípravků a vracejí se k tomu, co se využívalo už dříve. Jedná se obvykle o domácí prostředky, které jsou v domácnosti běžně k dispozici. Mnohdy zbytečně končí v koši, přitom by se daly ještě druhotně použít.

Odpad plný živin

Banány a vejce patří do zdravého jídelníčku. Jsou důležité díky vysokému obsahu živin, zejména draslíku, hořčíku (banán) a vápníku (vejce), které lidský organismus potřebuje. Bohužel skořápky i slupky od banánů vyhazujeme, a přitom by ještě dobře posloužily jako účinné hnojivo.

Vápník růst rostlin posiluje tím, že působí pozitivně na buněčné stěny. Zabraňuje tvorbě hniloby listů. Draslík funguje podobně jako vápník. I on ovlivňuje růst rostlin. Proč tedy kupovat drahá, průmyslově vyráběná hnojiva, která také tyto prvky obsahují, když lze s klidem použít slupky od banánů a vaječné skořápky?

Mohlo by vás zajímat:  Některé ženy kupují dětský pudr, i když miminko nemají. Využívají ho neobvyklým způsobem
Zdroj obrázku: Freepik

Jak použít banánové slupky a vaječné skořápky

Pokud se ptáte, na jaké rostliny je možné hnojivo z banánových slupek a vaječných skořápek použít, hodí se na všechny, které mají rády zásaditější zeminu. Ideální jsou například pro rajčata a další lilkovitou zeleninu.

Nakrájené slupky a rozdrcené skořápky je možné zahrabat do půdy okolo rostlin, které chcete pohnojit. Ty si živiny budou brát svými kořeny. Dále je možné vyrobit tekuté hnojivo, když banánové slupky a skořápky z vajec dáte do nádoby a zalijete vodou. Necháte alespoň 24 hodin odležet, aby se do vody vylouhovaly potřebné živiny. Touto vodou je pak možné po zředění zalévat rostliny na zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Zkušený zahradník kartonovou krabici nikdy nevyhodí. Pomůže k bohatší úrodě i proti plevelu

Toto domácí hnojivo je zcela ekologické a přírodě nijak neubližuje. Navíc můžete mít radost z toho, že jste zužitkovali něco, co ještě může dobře posloužit.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/banana-peels-as-fertilizer, https://www.masterclass.com/articles/egg-shell-fertilizer-guide
Přidat na Seznam.cz