Vaječné skořápky poslouží jako výborné hnojivo nebo malé květináčky pro sazeničky
Vaječné skořápky jsou skvělým hnojivem pro rostliny, které potřebují ke spokojenému životu vápník. Jsou výborné jak pro pokojové, tak venkovní rostliny, včetně těch užitkových. Vaječné skořápky podporují zdraví rostliny, její růst i kvetení.
Jakým způsobem použít vaječné skořápky
Vaječné skořápky jsou vynikajícím hnojivem pouze v případě, když víte, jak je správně použít. Nejprve je důležité je důkladně usušit. Tedy tak, aby byly zevnitř perfektně suché – bez lepkavého bílku a stop po žloutku. Pokud jste si jistí, že jsou skořápky opravdu dokonale suché, rozdrťte je na co nejmenší kousíčky. Super je použít váleček na těsto. Pak už stačí jen spravedlivě podělit všechny rostliny a prohrabat povrch hrabičkami, ať skořápky nezůstanou jen na povrchu substrátu.

Vaječné skořápky se také doporučují použít místo mini květináčků zejména na jaře pro výsev užitkových rostlin jako jsou rajčata, papriky, okurky a mnohé další. Až budete sázet tyto sazeničky do záhonu či květináčů ven, rozdrťte vaječné květináčky a umístěte je do nové půdy pod sazeničky. Jejich rozdrobení urychlí rozklad skořápek, podpoří úspěšný a zdravý růst sazeniček a také jim umožní zabydlet se kořeny v nové hlíně. Přes půlky vajec by si cestičku hledaly těžko.

Z vaječných skořápek můžete vytvořit také tekuté hnojivo pro orchideje
Ano, ze skořápek lze připravit i tekuté hnojivo, které je skvělé zejména pro orchideje. Opět platí, že vaječné skořápky musí být rozdrceny na co nejmenší kousíčky. Čím menší kousky budou, tím více živin se z vajec uvolní a tím lepší vaše tekuté hnojivo bude. Tyto skořápky zalijte teplou vodou a nechte několik dní (zhruba dva týdny) louhovat. Nechejte je takto v místnosti, kde není moc světla, tma je nejlepší. Po tomto čase, až se skořápky dostatečně vylouhují, je stačí jen scedit a začít hnojivo používat stejným způsobem jako jakékoli jiné.
