Woman 936549 1920

Domácí sauna přináší dokonalou relaxaci v soukromí, zahřeje a posílí imunitu

Známe to všichni. Po náročném dni v práci či v domácnosti si každý potřebuje odpočinout, načerpat novou energii, ale také udělat něco pro své zdraví. Ne vždy nám ale podmínky, ať už časové nebo finanční, dovolují pravidelně navštěvovat wellness centrum. Řešením může být domácí sauna. 

Benefity saunování

Saunování má dlouholetou tradici především ve Finsku. Slovo „sauna“ pochází z finštiny, kde znamená malé stavení nebo místnost, která se používá jako tzv. ohřívárna a je vytápěna kamny na 60–120 stupňů. Také v Česku si saunování našlo své přívržence. Poskytuje příjemný způsob relaxace, posiluje imunitu, uvolňuje napětí, zmírňuje bolesti kloubů a díky pocení se z těla vylučují škodlivé látky. Vzhledem k tomu, že se při saunování vyplavují hormony štěstí (endorfiny), působí příznivě i na naši psychiku.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje rozzáří interiér nádhernými květy, na oplátku potřebují dostatek pozornosti

Domácí sauna však přináší i další nesporné výhody, kterými jsou především soukromí a možnost volby, kdy a s kým do sauny zajdeme. V neposlední řadě nám domácí sauna ušetří čas a také peníze.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Druhy domácích saun

Na českém trhu je k dispozici několik druhů domácích saun. Stačí si jen vybrat podle vlastních požadavků a možností. Pomineme-li základní rozdělení saun na venkovní (vhodné nejen na zahradu, ale i na terasu) a vnitřní (nabízí dokonalý odpočinek i v menším bytě), existují dva typy domácích saun:

  • Infrasauna – neohřívá vzduch, ale infračervené paprsky z topných panelů proudí přímo do těla, teplota vzduchu se pohybuje mezi 45–60 ℃.
  • Finská sauna – tzv. suchá sauna, vyhřívána elektrickými kamny na teplotu 60–120 ℃, má nízkou vlhkost.
Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené koření najde využití i k léčení nebo při boji se škůdci

Účinky těchto dvou druhů saun jsou rozdílné. Zatímco finská sauna dopřeje relax po namáhavém dni a pomůže vám lépe usnout, infrasauna naopak dodá energii ihned po ránu. Teď už záleží jen na vás, jestli potřebujete ranní vzpruhu nebo večerní zklidnění.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak často saunu používat? 

I když se názory na četnost použití sauny různí, podle odborníků by zdraví jedinci měli saunu používat maximálně třikrát týdně. Častější návštěvy se nedoporučují kvůli nadměrné ztrátě minerálů. Opatrní by měli být lidé, které trápí vysoký krevní tlak, nemoci srdce nebo jakékoli chronické onemocnění. V těchto případech je vždy důležitá konzultace s lékařem.  

Přidat na Seznam.cz