Zdánlivě čistý domov je ve skutečnosti plný nebezpečných patogenů. Rizikem jsou i obyčejné předměty

Zdánlivě čistý domov je ve skutečnosti plný nebezpečných patogenů. Rizikem jsou i obyčejné předměty

Nejvíce bakterií se drží na předmětech, které používáte nejčastěji. Mezi nejšpinavější se přitom neřadí záchodové prkénko, ale například telefon nebo peníze, které si neustále předáváme z ruky do ruky. Bakterie mají skvělé podmínky také na krájecím prkénku, ale i na jiných věcech denní potřeby.

Pokud jste milovníkem masa, pořádně umývejte prkénka

Bacily, bakterie a mikroby, které žijí na prkénku, nejčastěji přejdou ze syrového masa nebo neomytého ovoce či zeleniny. Vyplatí se proto mít zvlášť prkénko na maso, na kterém nebudete nikdy krájet nic jiného. Je ale nutné po každém použití prkénko důkladně vyčistit, aby na něm žádné mikroby nebyly. Nejlépe uděláte, pokud ho spaříte horkou vodou a poté vytřete do sucha. Pomoci může i citronová šťáva.

Mohlo by vás zajímat:  "Až budou popelnice blíže mému domu, začnu třídit," lobbuji u vedení obce za nové kontejnery

Bakterie se drží také v houbičce na mytí nádobí. Tu byste měli měnit 2–3krát týdně podle toho, jak často ji používáte. Je nutné ji pravidelně dezinfikovat, jinak si bakterie a bacily budete předávat pořád dokola a nikdy se jich nezbavíte. V houbičce se snadno drží vlhkost a bakterie tu mají ideální podmínky k rozmnožování.

Zdroj obrázku: Freepik

Čistěte ledničku a vyměňujte ručníky i koupelnové koberce

V ledničce se to bakteriemi a mikroby jen hemží, zvlášť pokud tam necháte potraviny, které se následně zkazí. Objeví se nejen plíseň, ale také nepříjemný zápach. Dejte potraviny do ledničky tak, aby se navzájem nedotýkaly, a dbejte na to, aby každá potravina byla na správném místě. Chladničku byste měli umývat alespoň jednou za měsíc.

Mohlo by vás zajímat:  Většina domácností je vystavena řádění škůdců. Naštěstí všech se lze úspěšně zbavit

Důležité je vyměňovat ručníky, utěrky i koupelnové koberce. Pravidelně je vyměňujte a perte nejlépe na 60 stupňů. Při takto vysoké teplotě se totiž zbavíte bakterií, které se snadno mohou přenést na ruce někoho jiného. Dejte každému členovi domácnosti vlastní ručník, do kterého si bude ruce utírat. Ruce si myjte po každé manipulaci s potravinami nebo po úklidu. Eliminujete tak případný přenos mikrobů a bacilů.

Zdroj: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/disinfecting-your-home.html
Přidat na Seznam.cz