Pozar

Nejčastější příčina požárů v domácnostech je známa, přesto jí lidé nedbají

Za požár v domácnosti si z naprosté většiny mohou sami její obyvatelé. Mezi nejčastější příčiny požáru patří vadná elektroinstalace, nesprávná topná zařízení nebo nevypojení přístroje z elektrické sítě. Z tohoto důvodu jsou největší hrozbou všechny elektrické spotřebiče, které běžně necháváme zapnuté v elektrické síti. Jak se chránit před ohněm?

Nabíječky telefonů

Doma je má snad každý. A častokrát je necháváme zapojené v elektrické síti, přestože je známo již tolik případů, kdy začaly hořet! Obvykle se to týká levných nabíječek (nejen na telefony), které nesplňují standardy. Takové zařízení se zahřívá a po čase zkratuje. Ihned po nabití přístroje tedy vypojte nabíječku ze zásuvky.

Mohlo by vás zajímat:  Mravence z domova vyžene vůně okurky, octa nebo koření
Zdroj obrázku: Freepik

Kulmy, fény a žehličky na vlasy

Všechny tyto elektrické spotřebiče, které mají za úkol zkrášlení vlasů, mohou být také velmi nebezpečné. Obzvláště když je necháte zapojené v elektrické síti. Nebezpečné je také nadměrné zatížení jedné zásuvky – která může být prostřednictvím rozbočovací zásuvky použita hned na několik přístrojů současně.

Malé domácí spotřebiče a osvětlení

Podívejte se do kuchyně. Kolik elektrických spotřebičů máte zapojených do sítě? Může to být typicky kávovar, rychlovarná konvice, toastovač a další. Někdy může dojít ke zkratu v elektrickém systému, který pak vede ke zvýšení rizika požáru. Některé rychlovarné konvice jsou nebezpečné tím, že se mohou zapínat sami nebo se nevypínat, když voda dosáhne bodu varu. Nebezpečná mohou být i dekorativní světla, která běžně umísťujeme na balkony či stromy. Nezapínejte je přes noc nebo když nejste doma.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí rostliny jsou krásné, některé ale nepatří do blízkosti koček. Mohou je vážně ohrozit
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se chránit před požárem v bytě?

Nejúčinnějším způsobem je pravidelná kontrola elektrického systému a opatrné používání všech zařízení. Používejte originální nabíječky a vyvarujte se nákupu podezřele levných. Odpojte zařízení, která zrovna nepoužíváte, z elektrické sítě. I když máte doma rozbočovací zásuvky, nepoužívejte je současně na příliš mnoho zařízení.

Zdroj: https://www.thespruce.com/causes-of-house-fires-1835107
Přidat na Seznam.cz