Umýt prkénko od těsta dá občas zabrat. Naštěstí existuje snadná pomoc

Umýt prkénko od těsta dá občas zabrat. Naštěstí existuje snadná pomoc

Upéct buchtu, koláče nebo pizzu je někdy snazší než dát kuchyni zase do pořádku. Především to platí pro těsto všeho druhu, které je lepivé a zůstává na dřevěném prkénku nebo pracovní desce. Po zaschnutí jej dokonce nelze odstranit ani proudem vody, protože se promění v blátivou hmotu, která se ještě více zadírá do povrchu. Co s tím? Vyzkoušejte osvědčené rady hospodyněk, jak očistit pracovní desku od těsta nebo přebytečné mastnoty!

Těsto se lepí nehledě na množství mouky

Jednou se těsto lepí při určitém množství mouky, proto dáte příště více a lepí se zase? Po zpracování těsta zůstávají na prkénku nebo pracovní ploše zbytky těsta vždy, ale jak je odstranit? Kromě těsta často ulpí na povrchu také mastnota z použitého oleje nebo margarínu. První, po čem ruka sáhne, je nůž. Hospodyňky ale spíše doporučují plastovou škrabku než nůž, který může dřevěný povrch poškrábat.

Mohlo by vás zajímat:  Bílé spodní prádlo je krásné, snadno ale ztratí zářivou barvu. Přírodní metody ho znovu vybělí

Sůl má doma každý

Další metodou, jak odstranit přilepené těsto a mastnotu, je pomocí soli, kterou má každý doma. Postačí posypat vrstvou soli desku a poté povrch důkladně vyčistit pomocí mycí houby. Někdy však ani sůl nepomůže, jaký další trik použít? Jedlá soda si ví rady s každou špínou a samozřejmě nezklame ani v tomto případě. Znečištěné prkénko i s vařečkou můžete dát na noc do teplé vody, do které rozpustíte několik lžic jedlé sody, ráno opláchněte a utřete do sucha.

Mohlo by vás zajímat:  Proti nadměrné vlhkosti v bytě můžeme bojovat přírodními produkty a dostatečným větráním
Zdroj obrázku: Freepik

Ocet zvládne i mastnotu

Po odstranění hrubé nečistoty a zbytků těsta z prkénka, vařečky nebo válečku můžete také dočistit předměty vodou s octem. Ocet má odmašťující schopnost, navíc pohlcuje pachy, proto se hodí i na čištění dřevěných pomůcek při vaření. Ke zvážení stojí pořídit namísto dřevěného prkénka silikonové, které neabsorbuje pachy, k tomu se dobře čistí a nehrozí poškození. Současně je levné a lze jej zakoupit v domácích potřebách za pár korun.

Zdroj: https://ask.metafilter.com/315914/Easiest-way-to-clean-floured-countertop
Přidat na Seznam.cz