Zazimování pomůže rostlinám na zahradě přečkat tuhé mrazy. Vhodných možností je několik

Zazimování pomůže rostlinám na zahradě přečkat tuhé mrazy. Vhodných možností je několik

S blížícím se podzimem a zimou je nutné se také postarat o rostliny na zahradě. Postupy zazimování květin, plodin či stromů se mezi sebou sice liší, jejich hlavním cílem je ovšem dosáhnout u nich vhodné stabilizace podmínek zejména v době, kdy udeří první mrazy. Důležité je především přikrytí půdy kolem záhonů a u kořenů, které je správným způsobem odizoluje.

Zazimování zahradních rostlin

K zazimování rostlin na zahradě se užívá různých materiálů a prostředků, z nichž se vytváří umělá izolační vrstva, jež má zabránit mrazu, aby se dostal k těm částem rostlin, které slouží k jejich výživě. Nejčastěji se používají následující produkty.

Mohlo by vás zajímat:  Octový postřik zbaví dlažbu na zahradě plevelu

Listí

Pokud máte na zahradě listnaté stromy, zůstává po nich na zemi na podzim jistě spousta opadaného listí. To tvoří přirozenou ochranu v okolí stromů a zároveň poskytuje půdě výživu. Listí můžete navést také mezi záhony či k okrasným rostlinám a nechat je tam jako ochrannou vrstvu, nemělo by však přikrývat listy na rostlinách, které zůstávají po celý rok zelené.

Sláma

Stejným způsobem jako listí lze využít i slámu. Její výhoda spočívá v tom, že není vzduchotěsná, takže umožňuje rostlinám lépe dýchat. Její nevýhodou je, že přitahuje hlodavce, kteří mohou rostliny poničit.

Mohlo by vás zajímat:  Krtky ze zahrady vypudí specifické pachy i zvukové plašiče
Zdroj obrázku: Freepik

Větve z jehličnanů (prořezy)

Prořezy z jehličnanů jsou v podstatě obdobou slámy, jejich aplikace ponechává prostor pro cirkulaci vzduchu, ale navíc nepřitahují hlodavce. Pokud použijete tyto větvičky, bude ochrana rostlin účinnější.

Odpad z truhlářské výroby

Do této kategorie patří kůra nebo piliny. Z obou těchto druhotných produktů je možné vytvořit izolační vrstvy o různých tloušťkách a podle potřeby ji obnovovat. K danému účelu dobře poslouží také rašelina.

Agrotextilie

Agrotextilie je speciální produkt, který je určen právě k přikrývání nebo balení rostlin. Tato varianta je výhodná především pro svou účinnost – díky dvěma vrstvám velmi dobře chrání rostliny před mrazem.

Mohlo by vás zajímat:  Kávová sedlina není jako hnojivo vhodná pro všechny rostliny

Papír nebo fólie

Tyto dvě varianty nejsou příliš vhodné. Papír má velmi krátkou životnost a v mrazu a vlhku rychle podléhá rozkladu, fólie je obvykle vzduchotěsná a může způsobovat hnilobu.

Zdroj: https://www.faddegons.com/plant_advice/buttoning-up-the-perennial-garden/
Přidat na Seznam.cz