side-view-hand-holding-watering-can

V létě potřebují zahradní rostliny chránit před vysycháním a přímými paprsky slunce

Vzhledem k tomu, že nás čekají čím dál tím víc parná léta, musíme přizpůsobit své postupy, abychom chránili své milované rostliny před spalujícími teplotami. Vysoké teploty totiž mohou způsobit zkázu, ale naštěstí pomocí některých proaktivních opatření a strategického plánování můžeme dopad minimalizovat. V tomto článku prozkoumáme účinné způsoby, jak chránit zahradní rostliny před nadměrným teplem a zajistit jejich přežití.

Poskytněte rostlinám dostatek vody a udržte ji na místě

Během horkého počasí rostliny rychle ztrácí vlhkost transpirací. Abyste tomu zabránili, zajistěte, aby vaše zahrada dostávala konzistentní a hluboké zavlažování. Zalévejte brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je odpařování nižší. Zvažte použití kapkové závlahy nebo hadic k přivádění vody přímo ke kořenům rostlin, čímž se minimalizuje plýtvání a podporuje efektivní vstřebávání.

Mohlo by vás zajímat:  Přilákání berušek do zahrady pomůže vyřešit problém se mšicemi

Nezapomínejte také na mulčování. Mulčování je jednoduchá a účinná technika pro zachování půdní vlhkosti a stálé teploty půdy. Aplikujte kolem rostlin vrstvu organického mulče, jako je sláma, dřevěné štěpky nebo kompost, abyste potlačili plevel, snížili odpařování a udrželi půdu chladnější. Zaměřte se na tloušťku 5–10 cm a dbejte na to, aby mulč zůstal několik centimetrů od stonků rostlin, aby se zabránilo hnilobě.

Zdroj obrázku: Freepik

Chraňte je proti slunci

Choulostivé rostliny, jako jsou sazenice nebo rostliny v květináčích, mohou trpět spálením sluncem a tepelným stresem. Použijte stínicí látku nebo vytvořte provizorní bariéry deštníky, dřevěnými kůly nebo rostlinnými klecemi, abyste ochránili zranitelné rostliny. Použití reflexního mulče může také pomoci snížit absorpci tepla a poškození spálením sluncem.

Mohlo by vás zajímat:  Slupky z ovoce a zeleniny je chyba vyhodit. Rozzáří domov, potěší rostliny a vyženou škůdce

Stínit je ale dobré všechny rostliny. Stínění rostlin před přímým slunečním zářením může výrazně snížit tepelný stres. Postavte stínicí látku, abyste vrhli stín během nejteplejších částí dne. Dočasný stín můžete vytvořit také pomocí deštníků, zahradních slunečníků nebo stínicích plachet. Zvažte také strategické umístění vyšších rostlin, abyste zajistili přirozený stín pro menší, zranitelnější rostliny.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/gardens/protecting-plants-in-a-heatwave
Přidat na Seznam.cz