Ucpaný odtok ve dřezu vyřešíte i bez instalatéra. Stačí ho jednoduše vyčistit

Z kuchyně se line nepříjemný zápach a voda z kuchyňského dřezu neodtéká? Ucpaný dřez je nepříjemná situace, ale není nutné hned zvedat telefon a volat instalatéra. Při neodtékajícím dřezu se nemusí hned vyměňovat celý sifon a přívodní trubka, postačí odtok vyčistit. Dokonce není potřeba ani agresivních a drahých chemických výrobků z drogerie, postačí použít prostředky, které má každý doma, a navíc jsou účinné i laciné.

Vroucí voda a jedlá soda

Nevábně vonící ucpaný odtok snadno vyčistíte pomocí vody ohřáté v rychlovarné konvici a jedlé sody. Připravte si půl hrnku jedlé sody, kterou nasypejte do odtoku a nechte působit klidně přes noc, ráno zalijte vařící vodou z konvice. Jedlá soda je efektivním čisticím prostředkem s odmašťovacími vlastnostmi, lze ji proto používat i preventivně, aby nedošlo k usazování tuků a nečistot a ucpání sifonu nebo samotného odtoku. Pro tyto účely stačí nasypat jedlou sodu do odtoku a prolít horkou vodou asi po 30 minutách jednou týdně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ocet je neocenitelným pomocníkem

Dalším užitečným pomocníkem pro čistou kuchyni, odtok nevyjímaje, je klasický ocet, který stojí doslova pakatel. Lze jej pro zvýšení efektivity použít v kombinaci s jedlou sodou, kdy se octem zalije jedlá soda a pak teprve přichází na řadu horká voda. Jen je nutná opatrnost, může dojít k chemické reakci a vystříknutí obsahu do výšky a při práci jsou zapotřebí rukavice. Velmi vhodné je nasypat jedlou sodu do odpadu večer, ráno zalít octem a na závěr pročistit vařící vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o chrup není jediná dovednost zubní pasty. Hodí se v kosmetice i domácnosti

Kypřicí prášek, sůl nebo zvon

Pro vyčištění odpadu je možné použít také obdobu jedlé sody, tedy kypřicí prášek, který eliminuje zápach z trubek. Postup je stejný, proto je nutné ještě zalít octem a poté horkou vodou. Není jedlá soda po ruce? Na čištění je možné použít i obyčejnou kuchyňskou sůl ve větším množství. Kromě těchto prostředků lze vyčistit odpad také mechanicky pomocí gumového zvonu, který se přikládá na výlevku a poté pořádně pumpuje, aby se nečistoty dostaly z útrob sifonu na povrch.

Zdroj: https://www.homeserve.com/en-us/blog/how-to/unclog-kitchen-sink/
Přidat na Seznam.cz