Close Up Washing Machine Inside

Zářivě bílé ubrusy a záclony dodají každé domácnosti to pravé kouzlo. Inspirujte se bělicími triky

Sváteční ubrusy jsou používány jen párkrát do roka a zbytek času tráví složené ve skříní, kde šednou a žloutnou. Jejich bělení je tedy samozřejmostí, jen díky tomu budou stále zářivě bílé a slavnostní tabule bude působit, jako kdyby ji prostíral profesionál. Používání komerčních bělidel je však obtížné a mnohdy v nich nenajdete jiné složky než ty chemické. Jak bělit přírodními způsoby, které jsou nejen ekologické, ale zároveň vám ušetří i spoustu peněz?

Zdroj obrázku: Freepik

Jedlou sodu můžete použít i na jemné textilie

Jedlá soda, přestože má abrazivní vlastnosti, je při bělení velmi šetrná, a tak se nemusíte bát poškození ani u těch nejjemnějších materiálů. Množství použité sody by mělo být odvozeno od stupně zažloutnutí. Pokud budete zažloutlou látku prát v pračce, přidejte po jejím naplnění půl sklenice sody přímo do přihrádky k pracímu prášku. Při ručním praní vám postačí jeden až tři šálky sody v závislosti na velikosti látky. Jestliže je zabarvení velmi výrazné, potřete textil citronovou šťávou a posypejte jedlou sodou. Takto nechte působit 15 minut a poté přeperte.

Mohlo by vás zajímat:  Mulčování kartonem vytvoří dobré půdní podmínky pro rostliny a sníží množství plevelu
Zdroj obrázku: Freepik

Ingredience používané při vaření vám pomohou i s bělením

Nejpřekvapivější ingrediencí s bělicími účinky je jednoznačně mléko. Namočte do něj bělenou látku a nechte půl hodiny působit. Po vyprání bude látka prozářená a měkká. Stejně účinná je citrónová šťáva, která navíc odmašťuje a vyčistí i ty nejobtížnější skvrny. Nakrájejte dva citróny na plátky a nechte je vyvařit v menším kastrůlku plném vody. Před praním zažloutlou látku namočte v citrónovém vývaru a nechte se překvapit výsledkem bělení. Klasickým přípravkem používaným při bělení je peroxid vodíku. 50 ml peroxidu vodíku nařeďte trochou vody a nalijte na zažloutlé místo. Pokud jej chcete použít při praní, použijte 100 ml na plnou pračku.

Zdroj: https://www.onegoodthingbyjillee.com/how-to-restore-stained-and-yellowed-linens/
Přidat na Seznam.cz