Man Trimming Bough Brush Guy Works Backyard

Září v zahradě: zapomenout se nesmí na péči o rostliny i trávník

S ochlazením a kratšími dny přichází podzim. Konec sezóny je ve znamení mnoha úkolů, které je třeba splnit před příchodem zimy. Rozhodně nepočkají na jaro, proto se nedoporučuje otálet a je nutné pustit se do nich ještě ve dnech, kdy přes den stoupají teploty k příjemným dvacítkám. Před jakými úkoly stojí každý zahradník v měsíci září? Nesmí se zapomenout, že podzim bývá obdobně hektický jako jaro, svůj čas má sadba nových rostlin i úklid.

Sklizeň a sadba

Prázdniny už nám daly sbohem, a zatímco děti nastoupily zpátky do školy, o víkendech čeká na rodinu ještě mnoho úkolů předtím, než usne zahrada zimním spánkem. Každopádně je nejvyšší čas posbírat úrodu pozdních druhů zeleniny nebo ovoce. Správné uskladnění prodlouží trvanlivost všech plodů, současně se musí už myslet na příští sezónu a vysadit některé druhy cibulovin okrasných rostlin. Jedná se především o tulipány, krokusy, sněženky nebo hyacinty, které odolají prvním chladným nocím a mrazíkům.

Mohlo by vás zajímat:  Jeden koupený česnek vydrží klidně roky. Správným zasazením z něho vznikne nekonečná úroda
low-angle-shot-purple-tulips-blooming-field
Zdroj obrázku: Freepik

Zakládání trávníku a sekání

Zářijový měsíc je taktéž ideální pro zakládání nebo dosévání trávníku pomocí travních osiv. Zemina se musí dokonale očistit od plevelných rostlin, zkypřit a zvlhčit, následně se mohou sít semínka. Na podzim je třeba trávník dostatečně zavlažovat, aby rostliny posílily před zimou. Se zaléváním i sekáním trávy se končí před příchodem mrazů. Před zimou se doporučuje trávník provzdušnit a zahnojit, případně zbavit plevelu, v některých případech je potřeba vápnění.

Úklid a prořezávka

Jaké další úkoly se musí splnit? Správnou péči potřebují náchylné okrasné rostliny, některé se musí přemístit do interiérů nebo zazimovat. V září se přistupuje k prostřihání živého plotu z listnáčů i jehličnatých stromků. Tento úkol se doporučuje provést ještě v době, kdy nehrozí mrazy. Živé ploty se zkracují asi o deset centimetrů, prořezávka se musí provést též u ovocných keřů, například maliníků a ostružiníků. Nekončící aktivitou je pak úklid spadaného listí a větví, mulčování citlivých keřů nebo záhonů.

Zdroj: https://www.gardenista.com/posts/what-to-do-in-the-garden-in-september/
Přidat na Seznam.cz