Zálivka je pro orchideje klíčová. Koupel je osvěží a dodá ideální množství vody

Zálivka je pro orchideje klíčová. Koupel je osvěží a dodá ideální množství vody

Orchideje jsou půvabné rostliny. Jejich výhodou je, že nevyžadují mnoho péče, ale přesto kvetou bujně a bohatě. Problémem však může být jejich zalévání – nedostatečná nebo naopak přebytečná zálivka může způsobit odumírání květů a hnilobu kořenů. Nejjednodušší je dopřát orchidejím koupel, díky které budou kořeny hydratované tak akorát.

Nejdřív zkontrolujte kořeny

Je obtížné určit, kdy by se měla orchidej zalévat. Vše závisí na jejím stavu a na tom, zda zrovna kvete. Zálivka by měla být vždy střídmá, protože orchideje jsou náchylné k hnilobě. Stačí ale pozorovat barvu kořínků v průhledných obalech. Pokud jsou zelené, není třeba zalévat. Pokud jsou naopak zašedlé nebo bílé, je to znamení, že rostlina potřebuje vodu.

Mohlo by vás zajímat:  Tři jednoduché způsoby, jak snížit počet much v domě

Mnoho lidí zalévá své orchideje tradičním způsobem, tedy naléváním vody přímo do květináče. To ale není dobrý způsob, protože neumožní orchideji, aby byla dostatečně hydratovaná. Jednou za čas se proto doporučuje orchidej vykoupat a účinně posílit kořeny bez obav, že začnou hnít. Jak to udělat, aniž bychom rostliny poškodili?

Zdroj obrázku: Freepik

Jakou vodu k zalévání použít?

Do misky nebo velkého kbelíku nalijte vodu a počkejte, až dosáhne pokojové teploty. Rostlinu do ní následně postavte. Měli byste ale myslet na to, že hladina vody nesmí být výš než kořeny orchideje a neměla by se dotýkat listů. Rostlinu nechte ve vodě asi půl hodiny, poté ji vyjměte a nechte přebytečnou vodu volně odtéct drenážními otvory v květináči.

Mohlo by vás zajímat:  Na ochranu před klíšťaty je důležité myslet i na podzim

Pro zalévání orchidejí je důležitý nejen způsob zálivky, ale i výběr správné vody. Jak jistě víte, kvalita vody z vodovodu je pro rostliny často nedostatečná. Proto se vyplatí dopřát jim buď filtrovanou vodu, nebo obyčejnou dešťovou. Stojí také za to připomenout, že balená neperlivá minerální voda bude fungovat stejně dobře. Pokud přesto chcete používat běžnou vodu z vodovodního kohoutku, je dobré ji nechat několik hodin odstát, aby se z ní mohl odpařit chlór.

Zdroj: https://www.costafarms.com/get-growing/news/how-to-water-your-orchid
Přidat na Seznam.cz