Začátek března je ideální čas pro zasazení zázvoru. Doma vypěstovaný je k nezaplacení

Začátek března je ideální čas pro zasazení zázvoru. Doma vypěstovaný je k nezaplacení

Zázvor oceňujeme pro jeho chuť i léčivé vlastnosti. Zkuste si ho zasadit na zahradu. Získáte důkaz, že vlastnosti doma vypěstované rostliny jsou bezkonkurenční v porovnání s práškovým kořením dostupným ve většině obchodů s potravinami. Co potřebuje zázvor?

Vybírejte v bio obchodě

Musíte rostlině zajistit potřebné podmínky, především jí nesmí chybět teplo, slunce a voda. Jak připravit zázvor na výsadbu? Zásobte se oddenkem v obchodě s biopotravinami, abyste si byli jistí, že nebyl pěstován s použitím chemických přípravků na ochranu rostlin. Podívejte se na něj zblízka. Oddenek zázvoru nesmí nést známky poškození, zkažení a plísně.

Mohlo by vás zajímat:  Stříbrné příbory dodají každé hostině na noblese, o jejich lesk však chce pečovat
Zdroj obrázku: Freepik

Nejdříve do květináče

Přímá výsadba rostliny v zemi se nedoporučuje, protože nepřežije zimu. Vložte zázvor do květináče a dávejte ho ven pouze tehdy, když je teplota dostatečná, což znamená během dne nejméně 20 °C, v noci minimálně 15 °C. Malý oddenek můžete vysadit celý. Větší je lepší rozdělit na kousky dlouhé cca tři centimetry. Je důležité, aby každý kousek měl alespoň jedno zelené oko. Po dělení nechte zázvor jeden nebo dva dny ležet, aby oddenek zaschnul. Vložení vlhkého zázvoru do země totiž výrazně zvyšuje riziko hniloby. Květináč na zázvor nemusí být hluboký, je ale důležité, aby byl dostatečně široký. Musí mít otvory ve dně, kterými bude vytékat přebytečná voda.

Mohlo by vás zajímat:  Vybrat opravdu kvalitní vánoční stromek není těžké. Stačí se zaměřit na několik faktorů

Hojně zalévejte

Zasaďte oddenky na přelomu února a března. Při výsadbě udržujte mezeru mezi oddenky nejméně 20 centimetrů. Zázvor zasaďte mělce do úrodného a propustného substrátu. Zakryjte ho tenkou vrstvou zeminy a hojně zalévejte, aby půda byla vždy mírně vlhká. Postavte květináč na teplé a slunné místo, ideální je teplota 22–24 °C. Pro urychlení klíčení zakryjte nádobu hliníkovou fólií. Stav sazenic občas zkontrolujte. Když se objeví první výhonky, sundejte fólii.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-ginger/
Přidat na Seznam.cz