Zahrady se probouzí do nového jara. Nastává ideální čas pro první péči o rostliny

Zahrady se probouzí do nového jara. Nastává ideální čas pro první péči o rostliny

Zima odešla a mrazivý chlad vystřídaly hřejivé sluneční paprsky. Přichází jaro, které je jedním z nejrušnějších období v roce. Hlavně na zahradě. Ta začíná ožívat a s ní i chuť do práce v nové sezóně. Tak oprašte všechny zahradní nástroje, natáhněte si rukavice a pusťte se s námi do práce

Všechno špatné musí pryč

Po zimě se na zahradě nachází mnoho přírodního odpadu, kterého je třeba se zbavit. Staré a mrtvé rostliny je třeba vyhodit. Také musíte ostříhat vyschlé a nemocné větve na stromech a keřích. Samozřejmě ne na všech typech rostlin. U některých se doporučuje provádět toto opatření již na podzim. Dávejte proto pozor abyste se do úklidu nepustili až moc. Pokud již meteorologové nehlásí mrazy, můžete odstranit pokrývku z jemných květin. Nedělejte tak ale za slunečného dne abyste nespálili jemné lístky.

Mohlo by vás zajímat:  Ježek je spojenec každého zahradníka. Naláká ho jídlo a přístřešek

Jako další krok je třeba připravit půdu na sázení. Kompost z loňského roku nám při tomto kroku hodně pomůže. Rovnoměrně jím posypte půdu a následně můžete rýt. Půda tak bude pěkně překypřená a plná živin, takže vaše rostliny vám za to poděkují bohatou úrodou. Je dobré rozptýlit humus i pod stromy a keře. Ty stačí už jen následně polít.

Zdroj obrázku: Freepik

Sázet můžete nejen na zahradě

Sazenice, které si předpěstujete už na jaře, některé druhy klidně už i v zimě za oknem, vám potom budou růst na zahradě rychleji a je i větší šance, že se na zahradě ujmou. Sazenice můžete pěstovat v malých květináčích určených přímo k tomu. Ty můžete koupit v zahrádkářských potřebách. Sazenice můžete při teplejším počasí začít otužovat. Díky tomu budou odolnější a bude větší šance, že po přesazení do záhonu přežijí. Stačí, když je přes den vytáhnete ven a na noc je znovu schováte.

Mohlo by vás zajímat:  Sedm způsobů, jak využít rostlinu aloe vera

Tímto způsobem můžete na jaře předpěstovat většinu zeleniny. Například rajčata, brokolici, listový salát nebo papriky a okurky. Naopak některé rostlinky je lepší vysévat přímo do záhonu. Při takovém sázení si však počkáte na úrodu poněkud déle. Ale ředkvičky, které je vhodné vysévat přímo do záhonu, nám většinou přinesou úrodu jako první. Do záhonu byste měli vysévat i cukety, hrášek nebo fazolky. I když jaro přináší mnoho práce, je to hlavně období radosti a nového života, takže to na zahradě nepřehánějte, ať vás nezmoří jarní únava.

Zdroj: https://www.gardeningetc.com/advice/spring-garden-jobs
Přidat na Seznam.cz