Dopřejte begoniím nerušený zimní spánek. Přikryté v krabici přečkají spokojeně až do jara

Dopřejte begoniím nerušený zimní spánek. Přikryté v krabici přečkají spokojeně až do jara

Begonie je jednou z rostlin, které zdobí balkony, terasy a zahrady až do podzimu. Dokonce jako jedna z mála rostlin má květy ještě v říjnu. Pokud si kladete otázku, zda je begonie trvalka a zda je možné ji zazimovat, odpověď zní ano. Je ale důležité rostlině zajistit vhodné podmínky. Celkové zazimování begonie záleží na konkrétní odrůdě.

Který druh begonie lze zazimovat?

Nejčastěji se pěstují dva druhy begonií, první je begonie stálekvetoucí. Tuto odrůdu bohužel není možné zazimovat. Není schopná v našem klimatu přečkat zimu, proto se jedná o jednoletou rostlinu. Druhá odrůda je begonie hlíznatá. Tato odrůda se řadí mezi trvalky, můžeme ji zazimovat, aby nám další sezónu mohla ozdobit znovu balkony, terasy nebo zahrady.

Mohlo by vás zajímat:  Trávník posílený hnojivem snáze přečká zimu a na jaře se zazelená

Jak vybrat správné rostliny na zazimování

Tyto trvalky se převážně zasazují do květináčů nebo truhlíků, což usnadňuje práci, pokud se rozhodnete rostlinu zazimovat. Zazimování begonií začíná až koncem podzimu, přesněji řečeno po prvních mrazech. Zazimovat je možné pouze zdravé begonie, které nevykazují žádné známky poničení nebo onemocnění. Pokud se na begonii objevují známky hniloby, je malá pravděpodobnost, že přežije do jara.

Zdroj obrázku: Freepik

Základní kroky při zazimování

Prvním krokem při zazimování begonie je vytažení rostliny a následné zbavení ji původního substrátu. Poté je zapotřebí seříznout stonky zhruba dva centimetry nad hlízou. Takto připravenou begonii je potřeba umístit na suché a vzdušné místo, aby se zbavila vlhkosti. Co se týká místa, kde begonie ideálně zazimovat, mělo by být chladné s teplotou 3–10 stupňů Celsia. Nejčastěji to bývá garáž nebo sklep. Begonie při zazimování nepotřebuje žádné sluneční záření. Jakmile se begonie zbaví vlhkosti, je na čase umístit ji do krabic a zasypat pískem nebo rašelinou. Díky tomu rostlina získá ideální podmínky pro přežití během zimního období.

Mohlo by vás zajímat:  Přebytečné PET lahve lze využít jako zajímavé květináče

Probuzení begonie

K zazimovaným begoniím bychom se měli vrátit na přelomu února a března. Rostliny přesadíme zpět do truhlíků nebo květináčů a přemístíme je na teplejší a světlejší místo, kde se teplota drží okolo 18 stupňů Celsia. Rostliny umístíme ven, až pominou jarní mrazíky.

Zdroj: https://getbusygardening.com/overwintering-begonias/
Přidat na Seznam.cz