K ucpanému dřezu není vždy nutné volat instalatéra. Tradiční metody zafungují stejně dobře

K ucpanému dřezu není vždy nutné volat instalatéra. Tradiční metody zafungují stejně dobře

Když se vám doma ucpe dřez, nemusíte hned volat instalatéra. Zkuste nejprve použít osvědčený domácí recept, a to i bez speciálního vybavení. Stačit vám bude rovný drát se zahnutým koncem, jaký si můžete vyrobit například z drátěného ramínka na šaty, které narovnáte. Zasuňte tento drát do dřezové trubky a pokuste se vytáhnout nebo naopak zatlačit předmět, který přispěl k jejímu ucpání. Po chvíli by voda stojící ve dřezu měla začít odtékat potrubím.

Použijte sodu s octem

Dalším způsobem čištění trubek pod dřezem je nasypat do potrubí 30 g jedlé sody, kterou následně zalijete 125 ml teplého octa. Poté dřez ucpěte špuntem a nechte půl hodiny působit. Směs bude šumět, proto raději používejte gumové rukavice. Nakonec vytáhněte špunt a dřez několikrát prolijte horkou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Ovocné mušky v kuchyni naláká past z octa a mýdla

Je dobré si také domů pořídit gumový zvon, který mnohdy k vyřešení problému bohatě stačí. Jak ho ale správně použít? Zašpuntujte dřez, napusťte ho trochou vody a případně ucpěte přepadový otvor hadrem. Pak dřez odšpuntujte a rychle na něj gumový zvon přiložte. Začněte rychle pumpovat, čímž vznikne podtlak, který by měl trubky uvolnit. Pokud se objeví vodní vír, máte vyhráno.

Zdroj obrázku: Freepik

Bez chemie to někdy nejde

V případě hodně ucpaného potrubí je samozřejmě potřeba použít i trochu té chemie. Zaručeným prostředkem je hydroxid sodný nebo jiné čističe, které ho obsahují. Postupujte vždy s maximální opatrností a přesně podle návodu na obalu. Nechte je dostatečně dlouho působit a nakonec dřez prolijte horkou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Usazené nečistoty ve dřezu často způsobují zápach. Zbavit se ho jde domácími metodami

Možná budete muset rozebrat sifon, ve kterém se stále drží voda. Přitom rovnou zkontrolujte i těsnění. Vyberte všechny nečistoty ze sifonu a opět ho zašroubujte zpátky. Pokud si na to netroufnete, poproste někoho ze svých známých. V každém dřezu, v kuchyni i v koupelně, používejte speciální sítka, která zabrání vpadnutí nečistot, které by potrubí mohly ucpat. Také každý dřez jednou za čas čistěte preventivně.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-unclog-d-22042
Přidat na Seznam.cz