Curtain Window Interior Decoration Living Room

Záclony není nutné žehlit. Základem je správný způsob praní

Těžko si představit žít v bytě nebo v rodinném domě bez záclon a závěsů. Záclony jsou naprostým must-have doplňkem domácnosti, protože chrání obyvatele před nechtěnými pohledy sousedů. A to, že jsou všichni okolo až příliš zvědaví, to není třeba ani zmiňovat, tak to prostě je. Záclony mají i další praktickou funkci, protože částečně zamezují pronikání dotěrného hmyzu do interiéru a chrání před přímými slunečními paprsky pokojové rostliny. Jednou za čas se ale musí vyprat, což bývá problém, protože následuje zdlouhavé žehlení. Nebo snad příště je stačí pověsit?

Mohlo by vás zajímat:  K osvěžení záclon postačí žehlička a trocha aviváže

Praní bez žehlení

Velký úklid domácnosti zahrnuje mytí oken a samozřejmě vyprání záclon. Vlivem znečištěného vzduchu a poletujících prachových částic může látka žloutnout nebo šednout. Navíc se ve vláknech usazují alergenní látky, které mohou způsobovat kašel či podráždění sliznic a očí. Praní záclon je poměrně rychlá činnost, nadto se opravdu nemusí žehlit. Důležité je umět je vyprat tak, aby se příliš nezmuchlaly, následně je po vytažení z bubnu pračky rovnou pověsit. Namísto žehlení zafunguje obyčejná gravitace.

Mohlo by vás zajímat:  Oblečení, které vyžaduje speciální praní, lze vyčistit nejen chemicky. Přírodní možnosti jsou mnohem příjemnější
smiling-woman-with-dress
Zdroj obrázku: Freepik

Praní v polštářovém povlaku

Při praní záclon je třeba dodržet několik zásad, aby textil nebyl příliš zmuchlaný. Toho se docílí metodou složení záclon do čtverců a vložení do povlaku na polštář, který se následně dá do bubnu pračky. Záclony se perou v souladu s pokyny výrobce, většina moderních automatických praček nabízí vhodný program s nízkými otáčkami při odstřeďování. Po vytažení je pak jen stačí zavěsit na záclonovou tyč a srovnat.

Lak na vlasy do ruky

Zásadní je nechat záclony vyvěsit a při praní na běžné režimy upravit množství otáček, variantou je také odstředění zcela vypnout a nechat vyvěsit látku na vzduchu na šňůře. Pro efekt hladkých záclon se může použít ještě lak na vlasy. Jemnou aplikací se zajistí jejich narovnání, současně se do vláken nebudou zadírat prachové částice. A co dělat, když bílé záclony zežloutnou nebo zešednou? V tom případě se musí před praním namočit do teplé vody a přisypat sklenici soli nebo přilít citronovou šťávu.

Zdroj: https://www.brabantia.com/int_en/inspiration/how-do-you-wash-your-curtains-without-creases-/
Přidat na Seznam.cz