Zaclony1

Záclony budou opět zářit jako nové. Ty nejlepší prostředky najdete v kuchyni

K moderním trendům sice patří i určitý ústup od tradičních záclon, ale přesto je řada lidí, kteří záclony používají a neumí si bez nich svůj příbytek ani představit. I záclony však „stárnou“ a nejvíce se to projevuje na jejich barvě, která s časem ztrácí svůj původní jas. Naštěstí existují přírodní a šetrné způsoby, jak je zachránit, abyste je mohli i nadále používat.

Jedlá soda

Jedlá soda je natolik univerzálním čisticím prostředkem, že by bylo s podivem, kdyby její účinky nebylo možno využít i pro bělení záclon. Její výhodou je, že kromě jasnějších barev má také pozitivní vliv na účinnost samotného pracího procesu. Než budete záclony prát v pračce, dopřejte jim před tím lázeň připravenou ze směsi vody a jedlé sody. Pokud jde o poměr, doporučuje se 250 g jedlé sody na každých 5 litrů vody.

Mohlo by vás zajímat:  Zamiokulkas patří mezi oblíbené pokojovky. Aktivní uhlí podpoří růst a udrží rostlinu zdravou
Zdroj obrázku: Freepik

Kuchyňská sůl

K dosažení bělosti vašich záclon můžete také využít účinky kuchyňské soli. Pokud jde o množství, doporučuje se 5 polévkových lžic soli na každé 3 litry teplé vody. Záclony namočte do takto připravené lázně, nějakou dobu ji nechejte působit a poté je opláchněte. Záclony rozprostřete a nechejte je dobře proschnout, zejména pro případ, že je nebudete hned věšet a budete je dávat do skříně.

Prášek do pečiva

Pokud jste dosud prášek do pečiva používali jen k jeho původnímu účelu, možná vás překvapí, že je díky svému účinku považován i za bělidlo. Záclony namočte do vody a nasypejte do ní prášek do pečiva (vždy na 5 litrů vody jeden sáček). Nechejte je namočené po dobu několika hodin a poté je vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí. Variantou je přidat prášek do pečiva do pracího prášku a záclony rovnou vyprat.

Mohlo by vás zajímat:  Vychytralé krysy se mohou nenápadně zabydlet v celém domě. Nemilosrdně s nimi zatočte
Zdroj obrázku: Freepik

Vinný ocet

Bělicí účinky jsou prokázány také u octa, ideálně vinného, ale v případě potřeby můžete použít i klasický lihový. Pokud jde o poměr octa a vody k přípravě lázně, na každý litr vody je třeba počítat se 3 polévkovými lžícemi octa. Do takto připravené lázně dejte záclony a nechejte je tak klidně přes noc, ale pokud spěcháte, můžete ocet přidat před praním přímo do pračky.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/whiten-window-sheers-30856.html
Přidat na Seznam.cz