Termín setí trávy se blíží. Kdo ho nepromešká, dočká se hustého trávníku už letošní léto

Termín setí trávy se blíží. Kdo ho nepromešká, dočká se hustého trávníku už letošní léto

Zelený koberec na zahradě u domu jako na prvoligovém fotbalovém hřišti? Sen o krásném trávníku mají snad všichni majitelé zahrad, pro které je zelená plocha metou i pýchou zároveň. Často bývají trávníky důvodem sváru mezi sousedy. Každý má nadto svou metodu, jak vypěstovat nejkrásnější trávník, po kterém lze v létě chodit bosky. Léto je sice ještě daleko, ale pro splnění snu o zelené ploše je nejvyšší čas začít se setím a doséváním. Jarní termín se totiž nezadržitelně blíží.

Sytě zelený, hustý a heboučký

Jak by měl podle pěstitelů trávník vypadat? Měl by být tmavě zabarvený s hojně rostlými stébly a příjemný na dotek, když se poseká, aby se po něm dalo chodit naboso. Takový sen není nedostižný, i když realita často vypadá jinak. Žlutá stébla, vypelichané plochy nebo prosvětlená kola a prorůstající mech tento sen hatí. Nemusí, pro začátek je nutné zhodnotit stav zahrady a vybrat travní semena nebo směs, která odpovídá místním podmínkám. Každému druhu totiž nevyhovuje slunce nebo naopak stín, určité směsi jsou vhodné pro zakládání trávníku, jiné naopak pro dosévání. Zvolit správně je první část vedoucí k úspěchu.

Mohlo by vás zajímat:  Voda z rýže v sobě skrývá důležité minerály, které ocení rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Termín setí hraje roli

„Tráva roste pořád.“ Mnozí pěstitelé mají pocit, že tráva nepotřebuje čas odpočinku, ale není tomu tak. Stejně jako jiné rostliny potřebuje vegetační klid, kdy utlumuje své fyziologické funkce, proto je vhodné semena sít až ve vegetační době na jaře. Tento čas je příznivý také vzhledem k vyšší vlhkosti po zimě, včasné vysetí zajistí, že travní koberec bude vypadat božsky už v průběhu letních měsíců. Jarní termín pro setí je od poloviny dubna do konce května, podzimní pak od konce prázdnin do konce září.

Pozor na mrazíky

Na co dbát před vysetím trávy? Pozemek je potřeba řádně vyčistit od plevelných rostlin, kamení a jiných nečistot. Zemina musí být dobře zkypřená, těžké půdy se mohou promísit s pískem, aby měly rostliny dostatek kyslíku. Semena se vysévají ve dnech, kdy panují teploty od 6 stupňů Celsia a nehrozí mrazíky. S ohledem na předpověď je dobré zvolit bezvětrný a sluneční den, den před setím se musí povrch zvlhčit. Semínka se umisťují do hloubky až 10 milimetrů, přičemž pro hustě rostlý trávník je potřeba asi 500 gramů semen na 10 metrů plochy, nutná je pravidelná zálivka.

Zdroj: https://www.bostonseeds.com/advice/grass-seeds/when-you-should-sow-grass-seed
Přidat na Seznam.cz