Vysoké účty za elektřinu sníží malé změny v domácnosti. Ušetřit jde na spotřebičích i svícení

Vysoké účty za elektřinu sníží malé změny v domácnosti. Ušetřit jde na spotřebičích i svícení

Příchod zimy je čas, kdy uvažujeme více o cenách energií. Vyšší účty jsou velkou zátěží pro každý domácí rozpočet. Zavedené limity na zmrazení cen energie jsou pro mnohé z nás příležitostí vyhnout se zvyšování. Úspora elektřiny však nutně neznamená drastické změny v našem každodenním životě, stačí změnit pár drobností.

Držte se limitů

Při úsporách může být užitečná analýza Národní agentury pro ochranu energie připravená na žádost výboru pro elektřinu. Ukazuje, že můžeme hodně ušetřit, snížíme-li spotřebu energie nejpopulárnějších domácích spotřebičů, jako jsou žehlička, vysavač, televizor nebo pračka. Jsou to jednoduché způsoby a jednoduché návyky, které stojí za to rozvíjet, a můžete dosáhnout snížení spotřeby energie až o několik desítek procent.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro úspornější praní: záleží na denní době, naplnění bubnu i množství prášku

V první řadě byste si měli uvědomit, že elektronika a domácí spotřebiče, které používáme každý den, mohou také spotřebovat energii, když je nepoužíváme, ale jsou připojeny k elektřině. Toto není jen již zmíněná televize, ale také stolní počítač, přenosný počítač, herní konzole, dekodér, mikrovlnná trouba a mnoho dalších. To však neznamená, že pokud je přestaneme používat, je vždy třeba odpojit každé z těchto zařízení od zásuvky.

Zdroj obrázku: Freepik

Klíčový problém

Osvětlení je klíčovým problémem při úspoře elektrické energie v zimě. Na začátku roku se setmí venku velmi brzy, takže čas, kdy používáme žárovky, se prodlužuje. V této souvislosti bude dobré přejít na LED osvětlení, vypnout světlo v místnostech, kde nezůstáváme, a použít malou lampu při čtení knihy. Kromě toho je možné používat fotobuňky, které zapnou světlo pouze tehdy, když si všimnou pohybu v dané místnosti. Je to investice, která se určitě vyplatí.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí prací prášek je šetrný k pokožce i přírodě

Naše každodenní návyky, jako je vaření nebo úklid, mají také velkou váhu, pokud jde o úsporu energie. Ne každý si je vědom, že indukční varná deska je jedním z největších jedlíků elektrické energie v domácnosti. Z tohoto důvodu stojí za to vařit s pokličkou, protože zkrátí celý proces, a tedy se spotřeba energie sníží. Totéž platí pro troubu (snažte se ji příliš často neotevírat při pečení) nebo pro uklízení teplých jídel do chladničky. Tyto činnosti nutí zařízení pracovat intenzivněji, a tedy více spotřebovávat elektřinu.

Zdroj: https://www.cnet.com/pictures/here-are-23-ways-to-save-on-your-electric-bills-right-now/
Přidat na Seznam.cz