Čerstvý česnek lze sklízet i v zimě. Stačí mu zajistit živiny a ochranu před mrazem

Čerstvý česnek lze sklízet i v zimě. Stačí mu zajistit živiny a ochranu před mrazem

Česnek patří mezi zeleninu, která obsahuje nejen spoustu živin, ale také tělu dodá látky, které ho ochrání před nepříjemnými nemocemi. Mnoho lidí se ale česneku vyhýbá, protože nelibě voní. Ti, kdo ho milují, si ho mohou vypěstovat také přes zimu. Zimní česnek je odrůda, která je velmi oblíbená. Se sázením se začíná na podzim a během zimy tak můžete mít čerstvou zeleninu vždy po ruce.

Jak se zimní česnek sází?

Zimní česnek se, jak název napovídá, pěstuje přes zimní období. Výsadba závisí na počasí, ale většinou se zasazuje v polovině října. Někteří lidé to ale dělají na konci září nebo na začátku listopadu. Rostliny musí do mrazů zakořenit, jinak vám česnek nevyroste. Zem, do které budete česnek sázet, by měla být obohacená kompostem a dobře zrytá. Potom už stačí jen česnek zasadit.

Mohlo by vás zajímat:  Sprcha rostlinám prospěje. Domácí květiny se budou moci znovu nadechnout a růst do krásy

Česneku se bude dařit v teplé půdě. V případě této zeleniny musí být pH půdy neutrální, na kyselé bude nutné odvápnění. Pokud budete česnek sázet v zimě, vyplatí se k tomu zvolit větší stroužky. Stroužky musí vypadat dobře, nesmí vykazovat žádné poškození. Vložte je do hloubky asi 5–8 cm, aby rostlina přežila tuhou zimu. Stroužky sázejte ve vzdálenosti 20–‍30 cm od sebe.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se o česnek v zimě starat?

Česnek potřebuje stejnou péči jako ostatní rostliny. Jestli se kolem něj objeví plevel, musíte ho odstranit, stejně tak potřebuje pravidelnou zálivku. Potřeba bude také mulčování, díky tomu zajistíte česneku živiny. Hodit se bude nejen sláma, ale také hnůj nebo spadané listí. Květenství byste měli pravidelně zastřihovat, protože tak zajistíte, že budete mít větší úrodu.

Mohlo by vás zajímat:  Bílému prádlu vrátí zářivost citron, mléko nebo acylpyrin

Česnek pěstujte nejlépe na slunném a teplém místě. Pravidelná zálivka je samozřejmostí, protože česnek potřebuje mít neustále vlhkou půdu. Od poloviny května do poloviny června je česnek velmi náchylný k usychání.

Zdroj: https://hub.suttons.co.uk/gardening-advice/how-to-grow-garlic-over-winter
Přidat na Seznam.cz