Rez a vodní kámen ohrožují každou domácnost. Nejlépe s nimi zatočí ten nejobyčejnější prostředek

Rez a vodní kámen ohrožují každou domácnost. Nejlépe s nimi zatočí ten nejobyčejnější prostředek

Vodní kámen a rez jsou nejhoršími nepřáteli všech kovových předmětů. Ať už se jedná o vodovodní kohoutky, sprchovou hlavici nebo vnitřek rychlovarné konvice, dokáží nás tito nezvaní hosté velmi potrápit. Samozřejmě můžete nakoupit speciální přípravky, stejně tak si ale doma můžete vyrobit přírodní a levnější pomocníky.

Ocet se nemusíte bát použít

Ocet je v boji s vodním kamenem nenahraditelný, poradí si ale i se rzí. Kov nepoškozuje a na rozdíl od chemikálií neškodí ani dětem, které se předmětů pak budou dotýkat. Jeho využití je široké. Celou koupelnu můžeme jednoduše vyčistit směsí octa a vody. Je ideální pro čištění kuchyňských desek nebo pracovních ploch. Doporučuje se jednou za čas nechat ocet přejít varem v rychlovarné konvici, abyste se zbavili vodního kamene.

Mohlo by vás zajímat:  Hliníková fólie najde využití nejen v kuchyni. Šikovné vychytávky usnadní každodenní život

Pokud potřebujete vyčistit sítko ve vodovodním kohoutku, ohřejte dvě až tři lžíce octa, odřízněte prst gumové rukavice a ocet do odříznuté části nalijte. Pak prst rukavice natáhněte na kohoutek tak, aby sítko bylo ponořené v kapalině. Nechte dvacet minut působit. Pokud nemáte jednorázové rukavice, použít můžete i neděravý igelitový sáček a zajistit ho gumičkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Rez z příborů zmizí

Rez z nádobí a příborů odstraníte tak, že je namočíte do vody s octem. Zde můžete použít i kyselinu octovou nebo citronovou šťávu smíchanou se solí. Rezavé skvrny na keramické dlažbě, obkladech nebo porcelánových plochách zmizí, když smícháte sklenici vinného octa se dvěma lžícemi soli. Směs nalijte na postižená místa, nechte půl hodiny působit a dočistěte kartáčem. Poté důkladně omyjte.

Mohlo by vás zajímat:  Pračka může sloužit po dlouhé roky. Vyvarujte se chyb, které spotřebiči zbytečně snižují životnost

Pokud máte doma silně zrezavělý předmět, například nějakou starožitnost, připravte si kbelík s vodou, rozmíchejte v něm kyselinu citronovou, počkejte, až se zcela rozpustí a ponořte do ní rezavý předmět. Nechte působit přes noc, klidně i déle. Po několika hodinách se rez začne sama odlupovat, vám už pak stačí ji jen dočistit kartáčkem. Používejte vždy ochranné rukavice.

Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2009/aug/23/how-to-remove-limescale
Přidat na Seznam.cz