Fresh Chestnuts Background Autumn Leaves

Prací prostředek z kaštanů je jednoduchý na výrobu a zcela přírodní

Podzim je v plném proudu. Při procházkách se vyplatí věnovat pozornost nejen krásně zbarveným listům stromů, ale i kaštanům povalujícím se na zemi. Zatímco většina z nás má kaštany zafixované jako materiál na výrobu zvířátek a postaviček, se kterým si vyhrají hlavně děti, hnědé plody jsou mimořádně užitečné při každodenních domácích pracích. Využijeme je mimo jiné na mytí.

Kaštany obsahují saponiny

Kaštany kromě skvělé zábavy pro děti nabízí také extrémně ekologickou a levnou alternativu k chemickým pracím prostředkům. Obsahují totiž látky zvané saponiny, které při kontaktu s vodou vytvářejí pěnu. Lze je tedy použít jako zcela přírodní prostředek při každodenním mytí špinavého prádla.

Mohlo by vás zajímat:  Monstera je odolná, tyhle chyby ale neodpustí. Její listy mohou rychle ztratit na kráse

Jedna uživatelka TikToku se se svými sledujícími podělila o vlastní způsob výroby domácího mycího prostředku z kaštanů. A není na tom vůbec nic těžkého. Stačí nasbírat pár plodů, důkladně je opláchnout pod tekoucí vodou a nakrájet na čtvrtiny. Pokud to nejde, můžete je rozdrtit kladivem. Důležité je kaštany zbavit hnědé slupky a odhalit světle béžové jádro. Poté kaštany vložte do sklenice, zalijte 300 ml horké vody, uzavřete a jemně protřepte. Přeceďte přes sítko.

Kaštanové tvoření nemusí skončit u zvířátek. Domácí mýdlo a prací gel si oblíbí všichni eko nadšenci
Zdroj obrázku: Freepik

Další recepty z kaštanů

Kaštany pro praní prádla v pračce lze použít ještě jednodušeji. Pokud se vám nechce připravovat směs z nakrájených kaštanů, kterou nalijete do dávkovače pracího prostředku, zkuste plody jen rozkrájet na čtvrtiny a vložit do propustného sáčku. Ten pak přidejte do bubnu pračky ke špinavému prádlu a zapněte vhodný program. Během praní uvolní saponiny.

Mohlo by vás zajímat:  Kyselina citronová je vhodná pro čištění i dezinfekci, nahradí chemické přípravky

Z kaštanů lze připravit i přírodní tekuté mýdlo na mytí rukou. Stačí zbavit asi deset kaštanů hnědé slupky a rozdrtit je na malé kousky. Toho lze docílit hmoždířem nebo výkonným mixérem. Hmotu vložte do hrnce a přidejte sklenici vody. Přiveďte k varu a nechte asi deset minut probublávat. Nakonec vše sceďte přes síto s malými oky.

Zdroj: https://zerowastechef.com/2016/10/05/horse-chestnut-laundry-soap/
Přidat na Seznam.cz