Vypěstování vlastních broskví je s trochou trpělivosti snadné

Vypěstování vlastních broskví je s trochou trpělivosti snadné

Při sázení broskvoně bychom měli myslet na pár pravidel, která nemůžeme vynechat. V tomto článku vám dáme pár užitečných rad, jak se připravit na jejich výsadbu. Naučte se těchto pár triků a budete mít na zahradě krásný strom, ze kterého budete mít také sladké plody.

Jak se připravit na výsadbu?

V létě si všichni pochutnáváme na sladkých broskvích. Chcete-li mít tyto skvělé plody také ve své zahradě, použijte na výsadbu jen pecky z ovoce vypěstovaného v domácích podmínkách. To z mnoha důvodů. Jeden z nich je, že broskve, které zakoupíme v obchodě, se dovážejí ještě nedozrálé, takže pecka není připravená na vyklíčení.

Mohlo by vás zajímat:  Čistá a lesklá podlaha není žádá věda, nejlepší metody jsou ty tradiční

Sázení broskvoně není jen o tom, že vybereme pecku a zasadíme ji. Nejprve důkladně očistěte pecku pod tekoucí vodou. Pecku otestujete tak, že ji hodíte do vody. Pokud plave na hladině, musíte zkusit jinou, správná pecka musí klesnout na dno. Tehdy víte, že pecka je připravená k výsadbě.

Zdroj obrázku: Freepik

Rady při výsadbě

Nejprve musíte pecku ponořit do vody na 24 hodin. Dalším krokem je vložení pecky do půdy, ideální je kombinace rašeliny a písku 3 : 1. Pecka by tak měla odpočívat 3–4 měsíce. Teplota by se měla pohybovat mezi 2–4 °C. Po celou dobu dbejte na to, aby byl substrát vlhký. Na přelomu března a dubna se začněte blíže dívat na pecku. Měly by se objevovat první klíčky.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené pelargonie se pyšní krásnými květy, ale také ojedinělými léčivými účinky

V tomto okamžiku je třeba pecku přesadit do květináče. Květináč postavte na slunné místo, ale dejte pozor na to, aby nebylo v blízkosti radiátoru nebo jiných zdrojů tepla. Poskytněte broskvoni dostatek světla. Až do druhé poloviny května můžete sazeničku úspěšně pěstovat doma. Po roce od vyklíčení ji můžete přesadit na zahradu. Plody ze stromu nebudou tak velké a tak červené jako z obchodu, ale kvalita a pocit zasloužení budou jisté. Kromě toho bude vaše zahrada obohacena o krásné květy na jaře.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/how-to-grow-a-peach-tree-in-your-backyard
Přidat na Seznam.cz