Vypadají nevinně, pro zahradu však znamenají pohromu. Vyžeňte hlodavce nadobro pryč

Vypadají nevinně, pro zahradu však znamenají pohromu. Vyžeňte hlodavce nadobro pryč

Domácí obranné prostředky by měly být v arzenálu lidí, kteří si všimli přítomnosti hlodavců na svém pozemku. I když vypadají docela nenápadně, mohou nám ze života udělat peklo. Přesto nestojí za to sáhnout po prostředcích zaměřených na zabití malého hlodavce. Zbavte se jich efektivně, ale bez drastických metod.

Poznej svého nepřítele

V naší oblasti žije obávaný hraboš polní. Jedná se o malého hlodavce patřícího do rodiny myší. Nejsou však vůbec podobní těmto tvorům. I když vypadají nevinně, dokážou způsobit zahrádkářům na pozemku spoustu škody. Poznáte je podle délky těla – dospělí jedinci obvykle měří 15 centimetrů, z nichž třetinu tvoří ocas pokrytý šupinami s jednotlivými chlupy nebo je zcela holý.

Mohlo by vás zajímat:  Místo odpočinku našich blízkých si zaslouží péči. Vyčištěný náhrobek se bude blýskat jako nový

Záda zvířete jsou šedé barvy s načervenalým odstínem. Hraboš se vyznačuje i mírně naostřenou tlamou s relativně velkýma černýma očima. Možná vypadá přátelsky, ale nenechte se zmást. Hraboši vrtají zemi a někdy vytvářejí opravdu dlouhé sítě podzemních chodeb. Tímto způsobem poškozují kořeny a cibule pěstovaných rostlin, o které pečujeme.

Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečná likvidace hraboše

Hlodavci jsou důležitou součástí ekosystému a poskytují potravu pro jiné tvory. Z tohoto důvodu je lepší je odradit od návštěvy a vystrašit je z našeho majetku než je zabít. Účinný prostředek proti hrabošovi mají mnozí z nás v kuchyňské skříňce. Mluvíme o aromatické skořici. Žádný gurmán si bez ní nedokáže představit jablečný koláč, ale její výrazné aroma je pro škůdce na zahradě dráždivé. Sledujte vstup do jejich nory a nasypte do nich několik špetek skořice.

Mohlo by vás zajímat:  Množství slimáků v zahradě sníží sůl, skořice nebo káva

I když hraboši dokážou v našich zahradách najít spoustu potravy, existují rostliny, kterým se vyhýbají širokým obloukem. Proto stojí za zvážení jejich výsadba, zejména na okraji pozemku. Přírodní bariéra nejenže odradí hlodavce, ale přinese nám i spoustu dobrého. Odrazuje je například máta, černý rybíz, česnek (okrasný i běžný) a pryšec.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/voles.html
Přidat na Seznam.cz