beautiful-red-rose-flowers-bouquet-vase-white

Růže ve váze vydrží déle čerstvé díky správnému místu, kvalitní vodě a vhodnému řezu

Každá rostlina v domácnosti zlepšuje náladu. A co víc potěší ženské srdce než darování růže? Růže jsou symbolem krásy a komplimentem, který udělá radost každé ženě bez ohledu na věk. Jednu nevýhodu ale mají, a to krátkodobou životnost po vložení do vázy. Naštěstí člověk je tvor vynalézavý, a tak jsme přišli na několik způsobů, jak prodloužit životnost i krásu této krásné rostliny ve váze.

Prodloužení životnosti

Velká a krásná voňavá kytice z růží potěší nejednu domácnost. Barevné květiny milujeme natolik, že je rádi nosíme do svých domovů a zdobíme si jimi interiér. Bohužel nic netrvá věčně, a to ani životnost těchto nádherných květin. Velice často jsme svědky toho, že tato krásná, dominantní květina rychle zvadne a působí spíše nevzhledně. Jak udržet růže naživu?

Mohlo by vás zajímat:  Jediný šroub napomůže tomu, že se náklady na topení sníží. Ušetřit můžete i několik tisíc ročně

Seříznutí růží

Růže nejsou náročné rostliny, ale rychle vadnou, pokud je máme trhané. Před vložením do sklenice je dobrý nápad seříznutí spodních konců v ostrém úhlu. Tato úprava zaručí vyšší schopnost přijmutí vody, což se odrazí na životnosti. Ještě než ale vložíte růži do vázy s vodou, odstraňte listy ze spodních větviček.

Zdroj obrázku: Freepik

Zabraňte rychlému vadnutí

Voda ve váze by měla být studená a váza důkladně očištěná. Když tyto dvě podmínky splníte, čeká vás výběr vhodného místa. Nejvhodnější místo je slunné, ale zároveň chladné. Vyhněte se místu, kde dozrává ovoce. Vylučovaný etylen přispívá k vadnutí růží. Nezapomeňte na častou obměnu vody ve váze, nejlépe dvakrát denně.

Mohlo by vás zajímat:  Indukce posunula styl vaření zase dál. Starejte se o ni správně a bude krásná roky

Cukr

Nejstarší a nejoblíbenější způsob spočívá v přidání cukru do vody. Množství cukru by mělo být ale minimální, když to přeženete, způsobíte zrychlení odumírání květin. Na jeden litr vody stačí přidat jednu lžičku cukru a důkladně promíchat. Rostliny tak posílí, získají vitalitu a zachovají si barvu květů.

Jestliže dostanete růži, vyzkoušejte jeden z výše zmíněných tipů. Výsledek určitě stojí za to a vy se tak můžete kochat pohledem na růži daleko více dní než bez úpravy.

Zdroj: https://saffronsdecor.com/blog/5-easy-tips-for-taking-care-of-roses-in-a-vase-in-2022/
Přidat na Seznam.cz